e-mail adresar

strana 1 od 10

DINAMO - HAJDUK 1:0

MI TU NEMAMO ŠTA TRAŽIT

ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja oko 8000. Dinamo — Hajduk 1:0 (1:0). Sudac: Draženko Kovačić (Križevci) — 5. Strijelac: Mitu u 8. minuti. Žuti kartoni: Mijatović i Mujčin (Dinamo), te Carević i Krpan (Hajduk).
NAJBOLJI IGRAČ: Niko Kranjčar (Dinamo).
DINAMO: Turina (7), Mikić (6,5), Mujčin (6,5), Sedloski (6,5), Mijatović (5,5), Drpić (6), Tomić (5,5) (od 81. Poldrugač -), Agić (6,5), Da Silva (5,5) (od 46. Bartolović -, od 56. Štrok 5,5), Kranjčar (7,5), Mitu (6,5).
HAJDUK: Sunara (6), Miladin (5,5), Neretljak (6), Rukavina (5) (od 56. Andrić -, od 69. Talevski -), Vejić (6), Skočibušić (6), Pralija (5,5), Računica (5), Krpan (5), Carević (6), Blatnjak (5) (od 56. Lavrič 5).

1:0 MITU
8 - Kranjčar je iz sredine terena uposlio Mitua, a ovaj je pobjegao po lijevoj strani, utrčao nekoliko koraka u kazneni prostor Hajduka i neometan zapucao lijevom nogom. Vratar "bijelih" Sunara je bio na lopti koja je išla u "njegov" kut, ali ona mu se od ruku odbila u mrežu. Nespretna intervencija Hajdukovog vratara, Dinamo je poveo;
11 - Mijatović je grubo pogriješio, spustio je loptu prsima za Krpana koji je iz neposredne blizine pogodio Dinamovog vratara u prsi. Bila je to velika prilika, ali rezultat se nije promijenio. U istoj minuti Mijatović je povukao Blatnjaka za majicu na vrhu šesnaesterca, ali sudac Kovačić nije pokazao na "bijelu točku";
24 - nakon izvedenog kornera za Dinamo najviši je bio Sedloski koji je glavom proslijedio loptu do Kranjčara, ali ovaj je loše reagirao iz neposredne blizine;
33 - Mikić se izborio za udarac s vrha šesnaesterca, ali pucao je ravno u Sunaru;
36 - Mitu je "nanizao" nekoliko igrača Hajdukove obrane da bi na kraju izborio slobodan udarac na nekih dvadesetak metara udaljenosti od Hajdukovog gola. Drpić je pucao loše, ravno u Sunaru;
42 - Računica je iz slobodnog udarca pokušao iznenaditi Turinu, ali Dinamov vratar je odbio loptu;
47 - Kranjčar je centrirao iz daljine, lopta je išla ravno Sunari u ruke, vratar "bijelih" je nespretno odbio, ali srećom za Hajduk nitko od Dinamovih napadača nije natrčao na taj "odbijanac";
51 - fenomenalna akcija "modrih", Kranjčar je majstorski vanjskim felšom uposlio Mitua, a Dinamov napadač je pucao iz prve desnom nogom. Njegov siloviti udarac obranio je Sunara, odnosno, skrenuo je loptu u stativu;
54 - sad je Hajduk pritisnuo, lopta je dugo šetala po šesnaestercu "modrih", da bi je na kraju Miladin ubacio do Računice, čiji je centaršut skrenuo netko od Dinamovih braniča. Računica je signalizirao sucu igranje rukom, ali Kovačić nije niti pomislio na najstrožu kaznu;
63 - opet je na djelu Kranjčar, provukao je loptu kroz noge Miladinu i izbio iskosa sa lijeve strane sam pred Sunaru. Vratar "bijelih" obranio je udarac, na odbijenu loptu natrčao je Štrok i sa pet metara promašio prazan gol. Hajduk je uz dosta sreće ostao na minimalnom zaostatku;
75 - nakon dugog perioda bolje igre Dinama Talevski je izborio slobodan udarac na tridesetak metara udaljenosti od Dinamovog gola. "Slobodnjak" je izveo Vejić, ali pucao je ravno u živi zid;
78 - Mujčin je probio lijevi bok i idealno ubacio za Štroka koji se našao u izglednoj prilici, ali je primirio loptu pa pucao taman na vrijeme da Pralija ukliže i stigne blokirati udarac;
80 - opet je Mujčin ubacio dugu loptu, ali sada za Mitua. Na loptu je istrčao Sunara, ali je krivo procijenio njen let, pa se Dinamov napadač iznenada našao iskosa sa desne strane pred praznim golom. Na sreću "bijelih" Mitu nije pucao odmah, pa je natrčao Skočibušić i obranio njegov udarac na gol-crti. "Odbijanac" je stigao ravno na noge Tomiću, ali njegov udarac obranio je Sunara, koji se u međuvremenu vratio na gol;
84 - Lavrič je nabacio s lijeve strane, lopta je preskočila Krpana, a Miladin je pucao ravno u Dinamovog vratara;
92 - loptu je prekratko Sunari glavom vratio Skočibušić, pa se u prilici našao Mitu. Njegov udarac obranio je vratar "bijelih" i tako spasio svoju momčad od težeg poraza.

Izvjestitelji s derbija: Slaven ALFIREVIĆ, Mladen BARIŠA,
Goran ČOP, Nenad NEVEŠĆANIN i Ado BULJUBAŠIĆ

BBB u kontri: Nikad prvaci, zauvijek mrtvaci!

Kiša koja je padala cijelo poslijepodne i pad temperature od desetak stupnjeva u mnogim ljubiteljima nogometa ubila je želju da derbi pogledaju u živo. A na televiziji se ionako svaki derbi redovito prenosi izravno. Oni najvjerniji navijači ipak nisu izostali pa dok su zapad i istok maksimirskog stadiona bili poluprazni, na sjeveru i jugu vidjeli smo uobičajenu navijačku scenografiju s mnogim transparentima.
Dinamovci su se ovaj put istakli velikim natpisom:
- Nikad prvaci, zauvijek mrtvaci!
To je bila nova poruka žestokim suparnicima s juga. Svaki put nešto smisle, a ovaj put aluzija je bila jasna na nedavni transparent u Poljudu kojeg su navijači Hajduka napisali svojim ljubimcima. Sad su se na to nadovezali "modri" i poentirali "bijelima". Pokliči: "Ubij, ubij tovara!" i "Tovarske p...." - već je klasičan kolorit i zvučna kulisa na koju se baš nitko ne uzbuđuje.
Hajdukovci su, pak, izvjesili mnoštvo transparenata i predstavili se od bošnjačkog Viteza, sve do slovenske metropole Ljubljane, a što se tiče gromoglasne podrške nisu uspjeli nadglasati bučne i brojnije dinamovce.

modri komentar

NA DINAMOVU SREĆU S DRUGE STRANE
NIJE BILO NIKOGA

Svoje najskrovitije želje o idealnom scenariju ovog derbija "modri" su počeli ostvarivati već u 8. minuti. Ništa ljepše po domaću momčad nije se moglo dogoditi od vodstva "u otvaranju susreta". Obično je to najpoželjnija situacija za uklanjanje nervoze i odigravanje "rutinske utakmice".
Dinamo je, međutim, odigrao posve oprečno, taktički pogrešno, a na trenutke i — neinteligentno. Ljepota modre igre (ista bi se definicija, međutim, mogla primijeniti i na suprotnoj strani) svodila se na čekanje protivničke pogreške. Neshvatljivo, mnogo tehničkih manjkavosti imali su u igri domaći nogometaši. Pritom su (poglavito u prvom dijelu) forsirali igru preko desnog boka, odakle se prema Hajdukovom šesnaestercu projiciralo i nekoliko uspješnih ubačaja, ali Da Silva pored Hajdukovih stopera nije imao zapravo nikakvih izgleda da dokuči visinske lopte.
U lošoj sinkronizaciji Dinamove igre opet je ispaštala obrana, ponajviše Andre Mijatović. Libero maksimirskog sastava početnički je kiksao u 11. minuti vrativši prekratku loptu do Turine, a samo minutu kasnije na njegovo povlačenje s Blatnjakom u domaćem šesnaestercu, sudac Kovačić nije reagirao.
"Feler" u igri domaće momčadi bila je izrazita nepovezanost među linijama. Terminologijom nogometnih trenera — igrači u plavim majicama loše su stajali na terenu. Uvažavajući takvo razmišljanje bilo je i situacija koje su imale potencijal za učinkovitu završnicu, ali zbog krivog rasporeda, dogodilo se nije ništa. Ista se scena ponavljala bezbroj puta, kao na snimanju nekog filma s lošim glumcima.
Razumljiva je stoga reakcija domaćih navijača kada su početkom drugog poluvremena spontano započeli komentirati viđeno: Ovo je loše! A od mnoštva lošeg moglo se ipak izdvojiti nekoliko akcija, ponajprije ona Nike Kranjčara u 64. minuti. No, niti Dinamov kapetan, a niti Štrok u nastavku iste akcije, nisu uspjeli pogoditi Hajdukovu mrežu čime su samo produžili neizvjesnost konačnog ishoda. U posljednjih 20-ak minuta kada je otpočela va banque verzija utakmice, Dinamo je mogao ozbiljno unerediti Hajduka, no Mitu i društvo niti najizglednije situacije nisu uspjeli pretvoriti u pogodak.
Prema nogometnom zakoniku, ovakvi se promašaji obično sankcioniraju sa suprotne strane. Na Dinamovu sreću, s druge strane ove nedjelje nije bilo nikoga.

Piše Mladen BARIŠA

DINAMOVCI SE U JEDNOM SLAŽU:

Kako je bilo malo je 1:0

Dumitru Mitu: Imali smo igru i znatno više šansi, da je bilo koncentracije koliko je treba biti sa znatno višom razlikom bi svladali Splićane. Zadovoljni smo što smo odmakli najvećem suparniku, a da prednost održimo moramo biti pravi i u srijedu protiv Rijeke.
Ivan Turina: Teška utakmica u poprilično teškim uvjetima. Trebali smo zabiti puno više, te na taj način znatno ranije riješiti pitanje pobjednika. Nakon lošihe igre. Moramo realizaciju vratiti na stupanj na iskustava protiv Dinama Kijev, vraćamo se prepoznatljivosti svojkojem je bila početkom sezone.
Edin Mujčin: Hajduk je u očiglednoj krizi igre, što nam je olakšalo posao. Mislim da smo bili dosta uvjerljiviji od protivnika, i da smo jasno izložili kandidaturu za obranu naslova prvaka. Ne treba se zavaravati ovim uspjehom, jer ima još puno utakmica i puno iskušenja. Konačan rezultat ne odgovara stanju stvari i zbivanja na terenu.
Goce Sedlovski: Trebalo je biti više pogodaka u Hajdukovoj mreži, ali ima nešto slatko i u ovim jedan nula pobjedama. Bili smo bolji i zasluženo trijumfirali, težak dvoboj smo odradili vrlo pristojno i sad se okrećemo utakmicama koje slijede, već u srijedu smo na Kantridi.