strana 1 od 11

FINALE SUPERKUPA

DINAMU SUPERKUP

DINAMO - HAJDUK 4:1
ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja oko 7000. Finale Superkupa: Dinamo — Hajduk 4:1 (1:1). Sudac: Ivan Bebek (Rijeka) — 5. Strijelci: Tomić u 30., Sedloski u 48., Da Silva u 75. i Zahora u 92. za Dinamo, a Rukavina u 23. minuti za Hajduk. Crveni karton, izravno isključenje: Dean Računica (Hajduk) u 75. zbog prigovora i nesportskog ponašanja. Crveni karton, drugi žuti: Srđan Andrić (Hajduk) u 90. minuti zbog oštrog prekršaja. Žuti kartoni: Agić i Da Silva (Dinamo), te Veić i Neretljak (Hajduk). NAJBOLJI IGRAČ: Ivica Olić (Dinamo).
DINAMO: Jozić (6,5), Mikić (6), Mujčin (6), Sedloski (6,5), Mijatović (7), Drpić (6), Agić (6,5), Tomić (7), Olić (8) (od 81. Zahora — ), Kranjčar (6,5) (od 89. Poldrugač —), Mitu (6) (od 66. Da Silva 7).
HAJDUK: Runje (5,5), Rukavina (5,5) (od 41. Bule 5,5), Đolonga (5,5), Vuković (5), Vejić (5), Neretljak (6), Andrić (5), Računica (5), Krpan (5,5) (od 77. Skočibušić —), Carević (6), Turković (5) (od 62. Blatnjak —).

Osjećao se sinoć u Maksimiru među najžešćim suparnicima pravi natjecateljski naboj, bila je to nogometna uvertira u prvenstvo koje starta sljedećeg tjedna. Na početku se kontroliralo stanje oba vratara i to s vanjskih pozicija — najprije je opalio Mitu u 5. minuti sa 25 metara, a dvije minute kasnije je Đolonga iz slobodnjaka testirao Jozića. Kao da se igrao prvenstveni derbi a ne jedna ipak tek "turistička" utakmica pa su se zakačili u 9. minuti Andrić i Sedloski, pritrčale su obje garniture ali je inače nesigurni arbitar Bebek uspio ohladiti vruće glave. Trener gostiju Zoran Vulić je tipično vrlo emotivno pratio zbivanja na terenu, prvi put je šiltericu zabio u travnjak u 15. minuti nezadovoljan interpretacijom svojih štićenika, a drugi put pet minuta kasnije deprimiran jednom sudačkom odlukom.
Mario Carević u maksimirskom "klinču" s Mihaelom Mikićem, desno je Petar Krpan  Snimio Milivoj KEBER U 24. minuti je bivši Dinamov igrač Tomislav Rukavina otvorio golijadu vrlo efektnim pogotkom ljevicom nakon odličnog ubacivanja Neretljaka. Taj je gol bio signal novom sportskom nadahnuću, pogotovo u domaćih igrača. U 31. minuti je vrlo raspoloženi i raskošni reprezentativac Olić zakuhao u gostujućem kaznenom prostoru, uslijedila je povratna lopta do novoustoličenog Dinamovog playmakera Tomića koji je lagano pospremio loptu u mrežu. Isti igrač je pokazao kako mu nije stran udarac s obje noge ali je lopta za nekoliko centimetara otišla s krive strane vratnice. Nastavilo se sve u Olićevoj dominaciji a mogao se na tribinama čuti i zajedljiv komentar da "Splićani malo ležernije idu na Olića kako bi ostavio što bolji dojam i napustio Dinamo". Isti igrač je zapaprio u 48. minuti slalomom kroz šuplju splitsku obranu, opet je došla povratna lopta za iznenađujuće napadački orijentiranog Sedloskog koji je samo podmetnuo kopačku za vodstvo.
Prednost Dinama je animirala hajdukovce na novi marš prema Joziću, bilo je tu zgodnih prilika a najveća je bila ona Krpanova u 74. minuti. Izgledalo je da je start Mikića neregularan i da zaslužuje Bebekovu svirku, ali se to nije dogodilo. Još su Splićani protestirali kod mladog riječkog suca a na suprotnoj strani terena se opet vadila lopta iz mreže. Ovog puta je izvrsni udarac predstavio Brazilac Eduardo Alves Da Silva. Prosvjedi osvajača Kupa su se nastavili a najgore je prošao Računica jer je zaradio crveni karton, sličnu sudbinu je desetak minuta kasnije doživio i Andrić nakon drugog žutog kartona. To im nije toliko bilo značajno za jučerašnju utakmicu koliko zbog toga što ta dva igrača neće biti Vuliću na raspolaganju za šest dana na Poljudu protiv Zagreba u prvom kolu prvenstva. Konačni pečat udario je Zahora u 90. minuti na asistenciju Da Silve.

Goran ČOP

Vulić: Bio je penal za nas

Zoran Vulić, trener Hajduka:
Bila je to sasvim pristojna utakmica u kojoj je Dinamo bio bolji. Ali, poznato je da nerado komentiram suđenje, no moram reći da je sudac propustio svirati penal za nas čist kao suza. Tu smo primili treći gol i žao mi je što je sudac utjecao na epilog. Žao mi je što ova dva igrača ne mogu igrati protiv Zagreba. Što se tiče Dinama, igrali su na individualnom talentu Ivice Olića

Jurčević: Igrali smo vrhunski

Nikola Jurčević, trener Dinama:
Dobar uvod u prvenstvo. Utakmica je bila izuzetno fer i korektna s dva odlična sastava. Mislim da je moja momčad odigrala vrhunski i puno nam znači ovaj trijumf na početku sezone. Zadovoljan sam svim sudionicima.

Stornirani odlasci Sedloskog i Olića

Oduševljen izvedbom Dinamovih igrača uprava kluba je odlučila stornirati odlazak Goce Sedloskog u izraelski prvoligaš Petah Tikvu. Posao je bio već potpuno uobličen ali Sedloski neće na Bliski istok. Još jedna izuzetna prezentacija Ivice Olića je učvrstilo uvjerenje vodećih ljudi kluba kako tog igrača neće pustiti ukoliko se ne pojavi kupac koji će uplatiti odštetu od minimum 10 milijuna eura. Dopredsjednik Dinama Zdravko Mamić sve to tumači kao izraz zahvalnosti Dinamovim navijačima i kao dodatna podrška "mladom i neustrašivom treneru...".
Danas će za Dinamo potpisati dojučerašnji Cibalijin igrač Mladen Bartolović i mladi bosansko-hercegovački reprezentativac Almin Pelak koji je prošlu sezonu odradio u Japanu.