strana 1 od 8

PRVA UTAKMICA FINALA HRVATSKOG KUPA

BULE NA NAVOZU

ULJANIK - HAJDUK 0:1
PULA — Gradski stadion NK Istra. Gledatelja oko 5000. Prva finalna utakmica Hrvatskog nogometnog kupa: Uljanik — Hajduk 0:1 (0:0). Sudac: Željko Širić (Osijek) — 6,5. Strijelac: Bule u 49. minuti. Žuti kartoni: Ostović i Stošić (Uljanik), te Miše i Neretljak (Hajduk).
NAJBOLJI IGRAČ: Nino Bule (Hajduk).
ULJANIK: Ćaleta (6), Lasić (5,5), Šistek (5) (od 68. Osmanović -), Pauletić (5), Dadić (5), Kurtović (5), Raković (5) (od 72. Stošić -), Ostović (5), Žiković (5,5), D. Deranja (5) (od 85. Kontešić -), Mikac (5).
HAJDUK: Pletikosa (-), Brgles (6) (od 68. Z. Deranja -), Carević (6) (od 83. Vejić -), Vuković (6), Miše (6,5), Neretljak (6), Turković (7) (od 85. Krpan -), Srna (6), Bule (7), Računica (6,5), Rapaić (6).

9 - nakon što su uvodne minute protekle bez izglednih prigoda, Žiković je s desne strane idealno proigrao Kurtovića, koji sa dva metra nije uspio uputiti udarac prema golu Hajduka, pa je Pletikosa mirno prihvatio loptu;
17 - Računica je ubacio za Bulu s pozicije lijevog krila, ali Ćaleta je na vrijeme pokupio loptu i spriječio opasnost za svoja vrata;
22 - loptu za Turkovića u šesnaeterac domaćina lansirao je Rapaić. Turković je pao prije nego li je uspio doći do lopte, ali sudac Širić je procijenio kako nije bilo prekršaja za najstrožu kaznu;
33 - po desnoj strani prošao je Brgles i centrirao prema Careviću, koji nije uspio prihvatiti loptu;
34 - sad je malo i sreća bila na strani Hajduka, Žiković je izveo solo prodor po desnoj strani, da bi nadomak šesnaesterca odapeo loptu, koja je pogodila vratnicu;
40 - u gužvi pred vratima Uljanika, loptu je prihvatio Carević i ubacio u peterac domaćina, ali domaćini su otklonili opasnost
42 - Rapaić je pucao iz slobodnog udarca sa 25 metara preko vratiju i to je bilo sve u prvom dijelu, kojeg su "bijeli" okončali bez udarca u okvir protivničkog gola;

1:0 BULE

50 - pritisak Hajduka u nastavku okrunjen je vodstvom. Bule i Turković odigrali su dupli pas, nakon kojeg je Bule za trenutak ostao neometan negdje u visini "bijele" točke i manirom rutinera plasirao loptu pored nemoćnog Ćalete. Hajduk je poveo sa 1:0;
55 - samo pet minuta kasnije Rapaić je odigrao povratnu loptu za Carevića, koji je s vrha šesnaesterca snažno zapucao, ali Ćaleta je ovoga puta odbio loptu u korner;
59 - Turković je pucao s desne strane u bliži kut Ćaletinih vratiju, ali je vratar Uljanika opet sigurno intervenirao;
62 - sada je Bule atraktivno proigrao Turkovića, ali izostala je kvalitetna završnica;
71 - bila je to opet mat-pozicija pred vratima Uljanika. Rapaić je idealno nabacio, a Bule pucao iz voleja, ali ne punom nogom, nego je pokušao plasirati loptu, tako da je ona na kraju završila daleko od domaćih vratiju;
76 - nakon kornera koji je izveo Rapaić, lopta je sve preletjela i "parkirala" se pred noge Turkovića, koji se nalazio "u srcu" kaznenog prostora domaćih. Hajdukov napadač kao da nije očekivao loptu, njegov pokušaj udarca domaća obrana je s lakoćom neutralizirala;
80 - prva prilika za domaće u nastavku, nakon kornera lopta se odbila do Lasića, koji je s dvadesetak metara tukao ppreko Hajdukovih vrata;
81 - Mikac je pošteno namučio Neretljaka, koji ga je morao srušiti s leđa. Hajdukov branič je dobio žuti karton, a domaćini novu priliku iz prekida. Slobodan udarac je izveo Žiković, lopta se od živog zida odbila u gužvu pred Hajdukovim vratima, ali Hajdukova obrana je otklonila opasnost pred golom;
84 - najprije je Bule spustio loptu glavom za neodlučnog Turkovića, da bi u nastavku akcije Turković uspio proigrati Bulu, koji je umjesto izravnog udarca na gol odlučio proigrati Deranju. Zvone je nepretno reagirao na loptu, ali svejedno je zastavica pomoćnog suca bila već u zraku, tako da pogodak ionako ne bi bio priznat;
90+2 - Žiković je centrirao loptu za Stošića, koji je glavom, neometan, uputio loš udarac pored Pletikosinih vrata.
Bila je ovo najveća prigoda domaćih za izjednačenje.

Fotografije Danilo PAVLETIĆ

Krešimir Vlajčević zbraja i pogodak Mikiju u glavu

Disciplinski sudac HNL Krešimir Vlajčević nije još donio odluku o kažnjavanju Hajduka zbog dimnih zavjesa i ispaljene pirotehnike njegovih pristalica na derbiju kojeg je Hajduk odigrao protiv Dinama u Poljudu. Zacijelo će Vlajčević zbrojiti upaljene dimne kutije i bengalke ovdje u Puli (od kojih su jednom nehotice torcidaši pogodili u glavu Mikija Rapaića) pa će onda novčanu globu odrezati sve zajedno.
Jučer je, pak, Vlajčević kaznio Srđana Andrića, isključenog hajdukovca na subotnjoj utakmici protiv Zagreba, koji je dobio dvije utakmice zabrane igranja plus 8000 kuna globe. Vik Lalić (na toj utakmici dobio je dva žuta kartona) za to isključenje kažnjen je s jednom utakmicom zabrane nastupa te 3000 kuna globe.

Stipković u čaši vode

Delegat utakmice u Puli bio je Branko Stipković iz Zagreba, bivši nogometni sudac i svo ovo vrijeme ujedno i nogometni komentator jedinog nam sportskog dnevnika Sportskih novosti iz Zagreba. Hajduk se trudio da izuzme Stipkovića za delegata nezadovoljan nekim njegovim komentatorskim rečenicama kad je izvještavao s utakmice Zagreb — Hajduk odigrane prošle subote. Hajduk, odnosno direktor "bijelih" Fredi Fiorentini upozorio je na neodrživost dvojne uloge istog čovjeka, da bude novinar i službeni nogometni funkcionar.
HNS nije imao razloga da Stipkovića opozove, jer je njegovu dvojnu ulogu odavna već prihvatio, a ni sam Stipković nije želio sagnuti šiju, izmisliti bolest i otkazati svoj delegatski nastup.
Navodno su mu iz Hajduka ponudili da bude delegat u Splitu na finalu, samo da otkaže Pulu, što je Stipković odbio, a očito se sad taj slučaj pretvorio u buru u čaši vode, jer se Stipković s većinom hajdukovaca uredno pozdravio prilikom obavljanja svoje delegatske dužnosti.