strana 3 od 12

DERBI

SPEKTAKL PROMAŠAJA

DINAMO - HAJDUK 0:1

ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja oko 20.000. Dinamo — Hajduk 0:1 (0:1). Sudac: Željko Širić (Osijek) — 7. Strijelac: Rapaić u 40. za Hajduk. Žuti kartoni: Mikić, Agić, Mitu i Sedloski (Dinamo), te Rapaić, Srna, Miladin i Đolonga (Hajduk).
NAJBOLJI IGRAČ: Milan Rapaić (Hajduk).
DINAMO: Butina (7,5), Mikić (5), Polovanec (5) (od 46. Olić 5,5), Agić (5,5), Smoje (5,5) (od 86. Drpić —), Sedloski (6), Marić (5,5), Kranjčar (5,5), Balaban (5,5) (od 80. Zahora —), Mujčin (5), Mitu (6).
HAJDUK: Pletikosa (7), Andrić (6,5), Đolonga (6,5), Vuković (7,5), Vejić (7), Neretljak (7,5), Srna (6,5), Računica (6,5) (od 72. Miladin —), Krpan (5,5) (od 89. Radeljić —), Turković (7) (od 70. Bule —), Rapaić (8).

Jedini istinski derbi hrvatskog nogometa furiozno su otvorili Hajdukovi igrači. Tek što su izveli početni udarac Srna je sa desne strane ubacio loptu u šesnaesterac Dinama, ali je obrana "modrih" otklonila opasnost. U istoj minuti Krpan nije bio dovoljno odlučan, pa mu je Butina skupio loptu "ispred nosa".
Ono što su "bijeli" ispromašivali u slijedećih desetak minuta svakako bi našlo mjesta u nogometnoj "vjerovali, ili ne" rubrici. U trećoj minuti, Almir Turković je proigrao Petra Krpana, koji iz idealne pozicije, neometan sa 7-8 metara dozvoljava da mu Dinamov vratar obrani udarac, da bi na isteku te iste minute, Milan Rapaić idealno ubacio u šesnaesterac, gdje se opet našao Krpan i tuče u Butinu. Odbijenu loptu prihvatio je Računica i špicom lijeve noge opet pogodio Dinamovog vratara.
U 10. minuti Neretljak je proigrao Krpana, koji u izglednoj poziciji nije uspio pobjeći Smoji, da bi samo nekoliko trenutaka nakon toga Rapaić ponovo ubacio upotrebljivu loptu u Dinamov šesnaesterac, gdje se nije našao nitko da je ugura u mrežu. U 13. minuti Krpan nije iz izgledne pozicije uspio uposliti Turkovića u sredini, da bi u nastavku akcije iskosa s desne strane, samo nekoliko metara udaljen od domaćih vratiju ubacio loptu u gužvu, gdje su "bijeli" reklamirali igranje rukom nekog od obrambenih igrača Dinama, na što se Željko Širić nije osvrtao. U 18. minuti Almir Turković je snažno odapeo ljevicom pored vrata, metar udaljen od kaznenog prostora.
Tada se polako počeo buditi i Dinamo, koji je sada već mogao biti presretan što je ostao prazne mreže. U 22. minuti, Kranjčar je progurao loptu za Balabana. Pletikosa je pravovremeno istrčao i skupio loptu ispred Dinamovog igrača, koji je kasnije pao preko njega, tako da o jedanaestercu nije moglo biti ni govora. Samo dvije minute nakon toga Rapaić je uzvratio prijetnjom iz slobodnog udarca, iskosa sa desne strane.
Nakon toga je uslijedio show "voleji a la Balaban", najprije je u 29. minuti Mikić centrirao za Dinamovog centarfora, koji je iz voleja pucao ravno u Pletikosi, da bi dvije minute kasnije isti akteri ponovili akciju, s tim da je Balaban sada pucao "nebu pod oblake".
U 41. minuti, Hajduk je poveo sa 1:0. Milan Rapaić je izveo slobodan udarac sa udaljenosti od oko 30 metara, lopta je "strišala" glavu jednog od igrača u obrambenom zidu, te se od ruku iznenađenog (i "prekratkog") Butine odbila u mrežu. Pogodak je preslik onoga koji je Miki postigao za reprezentaciju u nedavnom susretu protiv Andore.
Posljednje trenutke prvog dijela obilježili su napadi Dinama i odlični Stipe Pletikosa. Najprije u 44. minuti smušenost Hajdukove obrane ne uspijeva kazniti Mitu, točnije njegov udarac u bliži kut obranio je Hajdukov vratar, da bi u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Goce Sedloski najbolje skočio nakon prekida, ali je Pletikosa čudesnom intervencijom obranio njegov udarac.
U nastavak je Dinamo ušao s Ivicom Olićem, koji je već nakon tri minute probio desnu stranu Hajdukove obrane i ubacio u sredinu, ali bez posljedica za Hajdukov gol.
Samo minutu nakon toga, Krpan je opet "trenirao nerve" Hajdukovih navijača. Nakon kornera s desne strane koji je izveo Srna, Hajdukov napadač se našao sam na šest metara udaljen od gola. Sada nije bilo ni Butine da ga zatvori (Dinamov vratar ostao je prikovan za gol-crtu), ali svejedno je njegov volej ljevicom završio pored stative. Bila je ovo idealna prigoda za (ne)dostižnih 0:2.
U 57. minuti opet opasna akcija Dinama. Olić je oštro pucao lijevom nogom iz izgledne pozicije, ali je Neretljak skrenuo loptu ispred Pletikose. Dominirao je Dinamo u tim trenucima utakmice, bilo je očito da Hajduk sve više zatvara igru i orjentira se na brze kontranapade.
Balaban je pokušao ugroziti Hajdukova vrata iz slobodnog udarca, ali bio je bezopasan. Samo minutu kasnije Neretljak je spustio loptu glavom na Krpanovu lijevu nogu, ali Hajdukov igrač opet šalje loptu pored stative. U 63. minuti Srna je odigrao povratnu loptu za Turkovića, koji iz čiste pozicije, samo osam metara udaljen od gola pogađa Butinu, umjesto da loptu pošalje u nebranjeni dio mreže.
Dinamo je sada već izgledao kao momčad bez "glave i repa", ali minimalno vodstvo Hajduka činilo je derbi neizvjesnim. U 68. minuti, Krpan je uspio još jednom promašiti prigodu, primio je loptu u izglednoj situaciji, ali je Butina istrčao na dvadesetak metara i obranio njegov pokušaj udarca.
U 75. minuti Kranjčar je ubacio iz prekida u Hajdukov šesnaesterac, odakle je Marić loše pucao glavom. Šala mala za Pletikosu. Dinamovi igrači postali su sve nervozniji, najprije je Mitu "čupao" loptu Srni iz ruku u prekidu (obojica su "požutjela"!?), da bi u 83. minuti nakon očitog prekršaja nad Sedloskog nad Krpanom makedonski reprezentativac također "požutio" uslijed "verbalnog delikta".
Sama završnica protekla je u "igri bez igre". Hajdukovi igrači su kontrolirali loptu, ne dozvolivši pritom da želja Dinamovih igrača za izjednačenjem rezultira nekom izglednijom prijetnjom po Pletikosina vrata.

Izvijestili Slaven ALFIREVIĆ, Mladen BARIŠA,
Alen ORLIĆ i Nenad NEVEŠĆANIN
Fotografije Tom DUBRAVEC i Ado BULJUBAŠIĆ

Neka Dinamo bude sretan da nije primio peticu!

TOMISAV IVIĆ: Ovo je Hajduk! Od pamtivjeka je ovo bila Hajdukova igra: brzina, okomitost, jednostavnost. Oduševljen sam! Za mene je ovo brzinski najbrža utakmica Hajduka i Dinama, ovako bi se trebao igrati nogomet! Vrlo snažno, vrlo moderno, vrlo brzo i okomito. Svaka čast Vuliću, napravio je drugačiji raspored od uobičajenog, priredio Ćiri nekoliko iznenađenja.
Prije svega "bijeli" su dobro blokirali sredinu terena, iz toga okomito gurali prema naprijed. Dinamo to nije mogao pratiti i može biti sretan što nije popio — peticu. A ona lažna inicijativa Zagrepčana u drugome poluvremenu samo je još više otvorila prostor, da je Hajduk imao samo malo više snage mogao je to iskoristiti i napraviti u Maksimiru rezultat za pamćenje.
STANKO POKLEPOVIĆ: Dobro se zna da je Špaco ovakav ishod prognozirao i prije utakmice. Za mene ovo nije iznenađenje. Hajduk je započeo susret u jednom fantastičnom zanosu, napadačka ruža Rapaić, Srna, Turković i Krpan slomila je, razbila, obranu Dinama. Već u prvih dvadesetak minuta morao je biti visok rezultat u korist Hajduka, stvar je za domaćina spašavao vratar Butina — iako je i on primio jedan pacerski gol.
Hajduk je pokazao daleko veće vrijednosti nego Dinamo, u izvanrednom derbiju mogao je deklasirati Zagrepčane koji svih 90 minuta nisu riješili problem svoje igre...
Je li moguć preokret u prvenstvu? Teško, jako teško. Ne ovisi to više o Hajduku i Dinamu, odnosno o njihovoj splitskoj utakmici. Ne vidim tko to u ovoj ligi može zakočiti i ovako slabog Dinama, možda jedino Varteks. I nitko više. Sve ovisi o Varteksu. Intimno, volio bih da o prvaku odlučuje sudar Hajduka i Dinama u Poljudu, pa da dobijemo još jednu ovako dobru utakmicu.