strana 1 od 8

TROFEJ MARJAN

SMRZLA SE POBJEDA

HAJDUK - MAKEDONIJA 1:1
SPLIT — Gradski stadion u Poljudu. Gledatelja oko 1500. Prva utakmica 1. kola međunarodnog nogometnog turnira Trofej Marjan: Hajduk — Reprezentacija Makedonije 1:1 (0:0). Sudac: Alojzije Šupraha (Split, Hrvatska). Strijelci: H. Vuković u 73. minuti za Hajduk i Šaćiri u 84. minuti za Makedoniju. ŽUTI KARTONI: Neretljak (Hajduk), te Šaćiri i Halimi (Makedonija). NAJBOLJI IGRAČ: Goce Sedloski (Makedonija).
HAJDUK: Balić (6,5), Miladin (6), Carević (6) (od 75. Gudelj —), H. Vuković (7), Miše (6,5) (od 46. Radeljić 5,5), Neretljak (6,5), Bule (6) (od 69. Brgles —), Andrić (6,5) (od 46. Lozo 6), Deranja (5,5) (od 46. Rapaić 6,5), Turković (6,5) (od 68. Jelavić —), Krpan (5,5) (od 60. Đolonga —).
MAKEDONIJA: Nikoloski (7), Zdravevski (6,5) (od 80. Masev —), Vasovski (6,5), Mitrevski (6), Sedloski (7), Weiss (6,5) (od 71. Ćumbev —), Gligorovski (5,5) (od 46. Batkoski 6), Jančevski (6) (od 46. Halimi 6), Tolevski (5,5) (od 46. Grozdanovski 6), Šaćiri (7), Naumoski (6).

Hajduk i Makedonija odigrali su utakmicu bez pobjednika — 1:1 na otvaranju Trofeja Marjan. Šest minuta prije kraja Artim Šaćiri iz kontranapada postigao je gol za konačan rezultat, anulirao je Hajdukovo vodstvo i sledio ionako promrzlu, malobrojnu splitsku publiku koja se nadala pobjedi "bijelih". Po svemu su igrači Zorana Vulića zaslužili pobjedu jer gotovo tijekom cijele utakmice imali su inicijativu i stvorili više izglednih prigoda. No, nakon što Jelavić nije iskoristio stopostotnu prigodu u 84. minuti kad se našao sam pred Nikoloskim, kazna je stigla već u sljedećem kontranapadu.
Najljepši potez utakmice dogodio se kod vodstva Hajduka u 73. minuti. Hrvoje Vuković izveo je majstorsku minijaturu, savladao je gostujućeg vratara škaricama. Zbilo se to nakon nabačaja iz kornera kojeg je izveo Milan Rapaić, lopta se odbila od Loze i odskočila ispred Vukovića, a stoper "bijelih" je instinktom rasnog golgetera loptu prebacio preko glave, neobranjivo za Nikoloskog.
U početnih 45 minuta Hajduk je držao Makedonce u konopcima. "Bijeli" su potpuno dominirali ali svoju nadmoć nisu uspjeli materijalizirati. Najbliži golu bio je Deranja u 28. minuti te Miladin u 41., ali je njihove pokušaje makedonski čuvar mreže vješto obranio. Gosti gotovo da su bili bez prigode, tek su nešto pokušavali jalovo iz kontranapada.
Nastavak je ponudio sličnu priču, iako je ritamFotografije Tom DUBRAVEC utakmice pao uslijed brojnih izmjena na obje strane.
U finišu je Rapaić činio sve kako bi pomogao Hajduku da ipak dođe do pobjede, preciznim loptama gađao je svoje suigrače, ali oni nisu uspjevali to realizirati. Rapaić je najopasnije zaprijetio iz slobodnog udarca sa 20-ak metara ali je njegovu loptu Nikoloski krajnjim naporom izbio iz rašlji.

Alen ORLIĆ

Uvrede iz publike

Malobrojna publika povremeno bi se dohvatila kapetana reprezentacije Makedonije Goce Sedloskoga. Pogrdno su mu skandirali, očito zbog toga što je Sedloski danas član zagrebačkog Dinama, a ranije je uspješno igrao za Hajduk. Pa bi se s vremena na vrijeme prolomilo "Goce pederu" što mu danas dođe kao dobar dan i ne može se tretirati kao psovkom, ali je bilo i onog ružnog "Goce Turčine, napuši se..." i u tom stilu još i "Svima nama Goce...".
Folklor kojeg smo eto uvriježili prenositi s tribina kao huk, jeku, da vam podastremo zrnce ozračja.
Malobrojna je bila publika, ali su se trojica namjernika na istočnim tribinama potrudila da stojeći na nogama drže transparent specifičnog sadržaja:
Vatreni, istjerajte lihvare, Grgića, Šurjaka, Fredija, Vulića.

SVLAČIONICA

Hrvoje Vuković: Gol je bio dobar

Odmah nakon utakmice između Hajduka i makedonske reprezentacije cijela svita novinara spustila se u "Plavi salon". Spašeni od bure novinari su iščekivali reakcije trenera i nekolicine igrača.
Prvi je došao Zoran Vulić.
Jako sam zadovoljan. Imali smo rezultat i inicijativu većim dijelom susreta. Pogodak smo primili iz jedine njihove prave prigode.
Otvarajuća utakmica Trofeja Marjan protekla je u znaku povratka Milana Rapaića u bijeli dres.
O Mikijevim kvalitetama ne treba puno pričati. Njega će pomalo trebati uvoditi u momčad kroz ovih prvih pet utakmica — rekao je Vulić.
Makedonski izbornik Nikola Ilijevski također nije propustio komentirati Mikijevu pojavu.
Velik igrač, treba mu samo vremena za uigravanje — kazao je uvodno Ilijevski, da bi nastavio komplimentirati Hajdukovom treneru.
Sustav 3-3-3-1 izuzetno je interesantan i vrlo težak za pariranje. Mislim da Hajduk s ovakvom igrom, a i s već spomenutim dolaskom Rapaića ima velike šanse za napraviti kvalitetan rezultat.
Makedonski izbornik upitan je i da usporedi utakmicu s Hajdukom i onu s hrvatskom reprezentacijom.
Očekivali smo tešku utakmicu, jer Hajduk je uigraniji od reprezentacije. S obzirom na tu činjenicu a i na velik broj mladih igrača u našoj ekipi moram biti zadovoljan krajnjim ishodom.
Do igrača je nakon utakmice bilo nemoguće doći. Ipak, "okolo kole, pa na mala vrata" nekako smo se ugurali pred svlačionice. Najprije smo susreli Petra Krpana:
Dobro smo stali na terenu, ali bura je bila jaka i malo je "ubila" utakmicu. Mislim da smo bili kvalitetnija momčad.
Krpana je na hodniku susreo i došao mu se javiti njegov Osječanin Marko Babić koji se taman pripremao za istrčati na zagrijavanje s hrvatskom reprezentacijom. Marka smo upitali je li gledao utakmicu.
Ne, nisam gledao.
A, šta će on to gledati — dobacio je u šali Krpan.
Hrvoje Vuković je postigao efektan pogodak za vodstvo Hajduka, te najavio dobru formu za proljeće.
Ova utakmica nam je dobro došla da se istrčimo. Kvalitetno smo je odradili. Gol je bio dobar, iako ja ne volim previše sebe komentirati. Ne sumnjam da ćemo u nastavku prvenstva svakom biti težak protivnik.
Vukovićevom pogotku iskreno se radovao i Dario Srna, koji je trenutak prije nego što će istrčati na teren u "kockastom" dresu zagrlio svog klupskog suigrača i dobacio mu: "Sad si najbolji igrač".
Strijelac za makedonsku reprezentaciju bio je Artim Šaćiri. Nakon utakmice nije se doimao prezadovoljnim.
Bilo je sve u redu, korektno s obje strane — rekao je tiho, da bi nastavio: — Rapaić je velik igrač, znam za njega da je dobar i vrijedan, igrali smo u Turskoj, znam ga kao igrača Fenerbahcea.
Šaćiri je, napomenimo u Turskoj igrao za Malatiaspor, te je očito oduševljen Mikijevim vrijednostima. Na kraju, igrač koji nije nastupio Ardian Kozniku, također je pozorno pratio utakmicu i nije propustio spustiti se pred svlačionice i pozdraviti svoje stare poznanike.
Utakmica nije bila bogzna što, bilo je samo par dobrih akcija. Hajduk je dobio kvalitet više dolaskom Mikija i mislim da će s njim imati vrlo uspješno proljeće.

Piše Blaž DUPLANČIĆ

U loži Marković, Beroš, Ivanković...

Trofeju Marjan prisustvovao je predsjednik HNS-a Vlatko Marković, a u svečanoj loži našao se i splitski gradonačelnik dr. Slobodan Beroš. Premda je publike bilo doista minimalno (gotovo je više zaljubljenika sporta bilo preko puta u zatvorenom poljudskom bazenu na vaterpolskoj utakmici Jadrana i Mladosti) ipak smo u svečanoj i VIP loži zatekli neka poznata nogometna lica. Turnir prati trener Branko Ivanković, ex-pomoćnik Ćire Blaževića u reprezentaciji, bio je tu i menadžer Mladen Petreski, s Makedoncima je došao bivši hajdukovac Dragi Setinov koji se sad bavi mlađim uzrastima...

VAGA JEDINICA

Balun Turkoviću u malom prstu

Hajduk je po inicijativi i broju prigoda bio bliže pobjedi i bilo bi sasvim zasluženo da je na koncu ostalo makar minimalnih 1:0 umjesto što se Šaćiri spustio kroz zadnju crtu splitske obrane, izbio ispred Balića i neobranjivo ga matirao (dok su "bijeli" bezuspješno reklamirali ofsajd kojeg nije bilo).
Tako početnih 1:1 Hajduka izgleda mršavo u konačnoj želji da osvoji vlastiti turnir.
Hladno vrijeme stanjilo je posjet, pa pravi mamac nije mogao biti niti povratak Mikija Rapaića koji je uredno odigrao drugih 45 minuta u dresu Hajduka i s nekoliko poteza najavio da će biti veliko osvježenje za Hajdukov napadački arsenal. Koliko god je Hajduk napadao toliko se Makedonija na čelu s vratarom Nikoloskim i komandantom Sedloskim uspješno opirala. Kad su Splićani prekrasnim pogotkom Hrvoja Vukovića postigli konačno pogodak morali su to sačuvati do kraja.
Tako Hrvoje Vuković nije postao junak utakmice, a njegov pogodak doista je upečatljiv. Taj momak obućen da bude neprelazni stoper već je lani jednom bio i vratar Hajduka (kad je Pletikosa bio isključen), a svoju raznovrsnost koju dosad nismo otkrili pokazao je kad je škaricama, golgeterski, ala Snješko Cerin matirao dotad neprobojni makedonski bunker.
Jedina kontra Makedonije u drugom poluvremenu poravnala je, poništila je blistavu Vukovićevu egzekuciju i vratila omjer na početnih — 1:1.
Hajduk može podići palac gore osim za pogodak Vukovića još i za Neretljaka, Andrića... pa u nastavku za potez-dva Rapaića i malog Jelavića koji je imao čistu šansu da postavi 2:0. Nikoloski mu je ušao u šut i baš se iz kontre, umjesto da Jelavić potvrdi kako postaje novi metkovski Andrija Anković, sjevnulo je makedonsko izjednačenje.
Hajduku nedostaje nekolicina vrijednih eksponata, Vejić i poslovođa Računica, a ukupni ugođaj s hladnoćom i s malo publike devalvirao je i viđeni nogomet i sam početak turnira. Kapetan Hajduka u drugom poluvremenu bio je Darko Miladin, u tom trenutku nekako s najdužim stažom od svih hajdukovaca na terenu. Čak sedam zamjena poslužile su Vuliću da upiše pojedincima plus i minus. A nije nevažno zapisati kako je ono malo publike pljeskom ispratilo Turkovića kad je izlazio u 68. minuti, vidi se na njemu da balun ima u malom prstu.