strana 1 od 11

U MAKSIMIRU ODIGRAN DERBI 17. KOLA PRVE HNL IZ MINUTE U MINUTU

HAJDUK ZIMUJE NA MINUS ČETIRI

DINAMO - HAJDUK 2:1

ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja oko 18.000. Dinamo — Hajduk 2:1 (0:0). Sudac: Željko Širić (Osijek) — 7. Strijelci: Smoje u 52. (11 m) i Vejić u 54. (autogol) minuti za Dinamo, a Krpan u 90. minuti za Hajduk. ŽUTI KARTONI: Agić, Krznar, Marić i Butina (Dinamo), te Miladin i Đolonga (Hajduk).
NAJBOLJI IGRAČ: Ivica Olić (Dinamo).
DINAMO: Butina (7), M. Jurić (5,5) (od 46. Marić 6), Polovanec (6,5), Agić (6,5), Smoje (6), Sedloski (6,5), Mitu (6,5) (od 53. Kranjčar 6), Mikić (6), Olić (7), Mujčin (6) (od 75. V. Petrović -), Krznar (5,5).
HAJDUK: Pletikosa (7), Srna (6,5), Đolonga (5,5), Miladin (5), Vejić (5), Neretljak (6), Bule (5,5), Andrić (5) (od 69. Miše -), Deranja (5), Carević (6), Krpan (5,5).

1 - bakljada Dinamovih navijača i odmah dvominutni prekid utakmice
4 - prekršaj nad Andrićem po sredini terena i novi prekid jer je teren bio prekriven dimom
7 - igra je nastavljena, baklja upada u Pletikosin peterac, gdje ga i pogađa u nogu
15 - Olić je pobjegao zadnjoj liniji Hajdukove obrane, gdje je umjesto udarca pokušao uposliti Mitua, ali neprecizno
17 - Agić je zaradio žuti karton radi grubog prekršaja nad Krpanom
19 - Đolonga puca sa oko 40 metara ravno u ruke Butini. Prvi udarac "bijelih" u okvir vrata
27 - Mikić probija desnu stranu i centrira za Mujčina, koji oštro tuče loptu glavom, ali zamalo preko grede
32 - Krznar ruši Carevića s leđa. Skraćeni korner za Hajduk i žuti karton Dinamovom igraču
34 - Miladin uzvraća grubošću na sredini terena, pa Širić opet vadi "žućka"
38 - Olić centrira za Mikića koji glavom puca vrlo traljavo
42 - nakon slobodnog udarca Đolonge lopta se odbila na nogu Miladinu, koji s ruba kaznenog prostora puca pored gola
43 - Bule iskosa sa desne strane lukavo pokušava matirati Dinamovog vratara, ali Butina je na vrijeme loptu izbacio u korner
46 - u istoj minuti Dinamovci su dva puta u poluprigodama, najprije Mujčin, pa onda Olić
49 - Srna centrira s desne strane na vojej Đolongo, koji loše zahvaća loptu
50 - Neretljak je srušio Mitua u kaznenom prostoru i sudac Širić je pokazao na "bijelu točku"
1:0 SMOJE (11 m)
52 - loptu je na jedanaest metara namjestio Smoje i s lakoćom loptu poslao u jednu, a Pletikosu u drugu stranu — 1:0
2:0 VEJIĆ (ag)
54 - Olić bježi Miladinu po lijevoj strani Dinamovog napada, dolazi blizu gol crte, odakle šalje oštru, prizemnu loptu prema sredini. Lopta je, činilo se, išla u Pletikosino naručje, ali ju je Vejić skrenuo u vlastitu mrežu — 2:0
57 - Dinamo istrčava opasnu kontru, gdje su trojica njegovih igrača išla prema jednome, ali je Marić akciju odlučio završiti sam, traljavim udarcem
69 - Neretljak se našao u izglednoj poziciji za smanjenje Dinamovog vodstva, ali je njegov udarac iz blizine Dinamov vratar obranio
84 - nakon dugog "zatišja" prekšaj za Hajduk izveo je Srna, ali Dinamova obrana uspjela je reagirati i izbaciti loptu iz svog kaznenog prostora
88 - Vejić pogrešno ispucava loptu, Olić je prihvaća, puca lijevom nogom po zemlji, ali Pletikosa sigurno brani
2:1 KRPAN
90 - Srna je izveo slobodan udarac na glavu Neretljaka, koji je neometan s ruba peterca spustio loptu za Krpana, a ovaj je lijevom nogom čisto šalje u nebranjeni dio mreže 2:1
90+3 - Krpan je pucao sa 16 metara, Butina je krajnjim naporom uspio izbiti loptu iz svog donjeg desnog kuta u korner.

Fotografije Bruno KONJEVIĆ i Milivoj KEBER

MODRI KOMENTAR

Ćiro šutio i - iznenadio

Dinamov trener Ćiro Blažević je pokušao demantirati sve koji su smatrali kako se poslije 122 međusobno odigrana susreta "vječiti protivnici" ne mogu ničim iznenaditi. Momčad Dinama, niti po imenima, niti formacijski, nitko nije uspio odgonetnuti (zbog znane šutnje dinamovaca novinari su bili prinuđeni sami sastavljati početnu jedanaestoricu "modrih").
Blažević se očigledno studiozno pripremao za ovu utakmicu i trudio se posložiti momčad kako ne bi djelovala staromodno, što mu je uoči utakmice spočitao Tomislav Ivić. Umjesto šablonskih 3-5-2 Dinamovi su igrači stajali u posve neuobičajenom rasporedu 5-1-3-1. Najveće iznenađenje trener Dinama je priredio kroz uloge bočnih igrača. Procijenio je, naime, da će lakše probiti desnu stranu Hajdukove obrane, pa je Damira Krznara (formom vjerojatno najdvojbenijeg Dinamovog igrača ove sezone) promovirao u jockera "modrih". S druge (desne) strane pojavljivanje Marija Jurića u sastavu bilo je sasvim neočekivano, ali on je bio zadužen ponajprije za defanzivne zadatke (motrenje Krpana).
Činjenicu da je Boško Balaban nezaliječen Blažević je iskoristio da susret otpočne nominalno samo s jednim napadačem i trojicom u drugoj liniji (Mujčin, Mikić, Mitu). Bilo je, međutim, evidentno da Dinamova formacija nije uigrana (što je bilo i pretenciozno za očekivati u samo tjedan dana), a poglavito je mnogo nedorečenosti bilo u završnici.
Nezadovoljan "modernizmom" Blažević se u drugom poluvremenu priklonio tradicionalnom sustavu 3-5-2. Ulaskom Silvija Marića (umjesto Jurića) Dinamo je zaigrao s dva napadača, a Mihael Mikić vraćen je na bok. Momčad Ćire Blaževića djelovala je kudikamo prirodnije, a epilog toga su i dva postignuta zgoditka za nepunih deset minuta nastavka. Time je riješen i osnovni sraz ovog dvoboja — najučinkovitiji napad lige (Dinamo) protiv najbolje obrane (Hajduk).
Dinamovo vodstvo natjeralo je goste na ofenzivniju igru. Domaća obrana, često izložena kritikama ove sezone, bila je u pojedinim trenucima na kušnjama. Hajdukovi nogometaši put do mreže Tomislava Butine pronašli su tek u sučevoj nadoknadi. Posljednjih nekoliko minuta susret je dobio na dramatičnosti, ali domaći su nogometaši ipak uspjeli sačuvati minimalno vodstvo i podebljati svoju prednost na tablici na četiri boda.

Piše Mladen BARIŠA

OKO PRESSINGOVO

"Bijeli" drastično oštećeni

Kako je sudio Željko Širić? Na prvi pogled odlično, žute kartone pokazivao je ispravno, a nisu mu se stvarali ni "buketi" igrača, koji bi utakmicu u disciplinskom smislu odveli u neku drugu krajnost.
Kazneni udarac dosuđen za Dinamo bio je čist, Neretljak je faulirao Mitua nakon što mu je ovaj "prodao" lažnjak, ali onda, samo dvije minute kasnije, u 54. minuti, dogodio se sporni detalj.
Olić je trčao desnom stranom Hajdukove obrane i spremao se na centaršut, da bi uputio prizemnu loptu, koju je Vejić nes(p)retno ubacio u svoju mrežu. U isto vrijeme, Silvio Marić je napravio očigledan prekršaj nad Neretljakom negdje na jedanaest metara od Pletikosinog gola, jer se borio za poziciju s koje će lakše moći ubaciti loptu u mrežu nakon Olićevog centaršuta.
Željko Širić je sve to glatko prešutio, žuti karton Mariću pokazao je, (ne znamo da li radi prekršaja, ili radi neprimjerenog slavlja), nakon što je na semaforu već svijetlilo 2:0, iako je trebalo akciju prekinuti, pokazati žuti karton Mariću ranije i nastaviti igru prekršajem u korist obrane Hajduka. "Bijeli" su tom odlukom drastično oštećeni, a kasniji razvoj situacije, (pogodak Krpana u 90. minuti), pokazat će kako je upravo taj priznati pogodak odlučio pobjednika.

Piše Blaž DUPLANČIĆ

GOVORILI SAMO HAJDUKOVCI

Neretljak: Širkan se predomislio

Bez obzira na trijumf nad najtvrđim protivnikom nogometaši Dinama, vjerojatno prateći zapovjed iz ureda dopredsjednika kluba, nisu popustili — ostali su vjerni politici šutnje prema reporterima a samim time i prema javnosti. Prolazili su kao pored "turskog groblja". U splitskom taboru takva navika još nije pustila korijenje pa su nogometaši Hajduka davali svoje komentare jučerašnjeg maksimirskog ogleda.
Dario Srna: Došli smo pobijediti u ovom utakmici ali nije išlo. Dinamo je zasluženo pobijedio ali nas pri tome nije nadigrao. Počeli su Zagrepčani furiozno slično nama na Poljudu i mislim da smo se u početnim minutama izgubili. Ovaj poraz ne treba tumačiti tragično jer je do završetka lige još jako puno utakmica, i mi i Dinamo ćemo sigurno još kiksati.
Petar Krpan: Ništa nije gotovo zbog ovog poraza. Još uvijek čvrsto vjerujem da smo bolji od Dinama i da ćemo prvi presjeći vrpcu na kraju prvenstva. Malo smo preplašeno odigrali ovu utakmicu, nismo iskoristili naše objektivne prednosti u odnosu na protivnika.
Vlatko Đolonga: Klasičan derbi. Nije bila utakmica nešto naročito za gledanje i užitak ali to je uglavnom tako kada igraju Dinamo i Hajduk. Teren je bio težak, igra uglavnom rastrgana. Poslije 2:0 smo se malo trgnuli ali to je bilo prekasno.
Stipe Pletikosa: Kažnjeni smo zbog pogrešaka koje ne smijemo činiti u dvobojima s Dinamom. Odmah si kažnjen a nakon toga je teško ispravljati. U završnim minutama sam se konzultirao s trenerom Vulićem da li da odem na korner ubacivanje za nas, ili da ostanem na golu, trener je odlučio da se ne mičem sa svojih vrata. Utakmica je bila vrlo ravnopravna do ulaska Silvija Marića u igru koji je glavom podijelio par dobrih lopti.
Mato Neretljak: Mislim da je Širkan (sudac Željko Širić), u prvom trenutku želio igraču Dinama Mituu dati žuti karton zbog simulacije da bi se brzo predomislio i pokazao na bijelu točku. Moje je mišljenje da penal nije postojao. Prvenstvo ide dalje i ne treba razmišljati kako je Dinamo stekao nedostižnu prednost.