Mali oglasnik Portal SD Trafika Marketing Grafička djelatnost Izdanja
[Povratak na naslovnu stranu]
četvrtak, 17.10.2002.
  novosti
teme dana
ekonomija
sport
kultura
mozaik
crna kronika
  dalmacija
split
zadar
šibenik
dubrovnik
bih
  televizija
feljton
kolumne
osmrtnice
zadnje vijesti
  impresum
prometni vodič
kretanje brodova
  kontakt
linkovi
arhiv
e-mail adresar



 
strana 1 od 4

NAJVEĆA MAKARSKA ULJARA DO KONCA STUDENOGA PRERADIT ĆE 1,2 MILIJUNA KILOGRAMA MASLINA

Iz "Olme" će ulje teći danonoćno

Maslinarima će se usluga "turnjanja" naplaćivati 80 lipa po kilogramu prerađenih maslina - Ovogodišnji plod oštećen je ubodom maslinove mušice i ovoljetnom tučom, pa se preporučuje da berba počne što prije

Natprosječno rodna godina maslina i njihova rana zrelost otvorili su ranije knjige predbilježbi za preradu u svim uljarama. Makarska Olma, s najvećim kapacitetom, već sada ima do konca studenoga popunjenje termine. Do toga roka upisano je "turnjanje" 1,2 milijuna kilograma. Linija kapaciteta 35 tona tijekom 24 sata radit će danonoćno, a počela je 15. listopada.
— Pogon će, uobičajeno, biti uposlen sve tri smjene. Kao ni prošle godine uslugu maslinarima nećemo naplaćivati u "usuru", već 80 lipa po kilogramu prerađenih maslina. Proizvođači će na svoj prerađeni urod i ove godine dobiti državnu stimulaciju u novcu — informira mr. Zorica Jurišić, rukovoditeljica proizvodnje u Olmi. Upozorit će kako je ovogodišnji plod oštećen ubodom maslinove mušice i ovoljetnom tučom, što će se odraziti na kvalitetu i kvantitetu ulja.

Ubrzati berbu

Mr. Zorica Jurišić, šefica "Olmine" proizvodnje: Radimo u tri smjene   Snimio K. ŽANETIĆ— Svim maslinarima preporučujem da što ranije počnu brati, jer su oštećeni plodovi podložni kvarenju. Pogotovo ako se ubrane masline čuvaju u vrećama ili u vodi, kako je to u nas običaj. Maslinu treba što prije preraditi, a mi smo zato i uveli danonoćnu proizvodnju, čime omogućujemo proizvođačima da u više navrata donose urod, odnosno da rasporede berbu. Ubranu uljaricu valja pravilno uskladištiti u gajbe letvarice, čuvati na tamnim i prozračnim mjestima najduže pet dana do prerade — kaže mr. Jurišić.
Na turnjanje u Olmu urod donose ne samo proizvođači Makarskog primorja nego i dijela Zagore, okolice Vrgorca, Kostanja, Slimena, Slivna, ali i sa šireg područja od Dubrovnika do Splita. Premda je optimum prerađivačke linije Olme po proizvođaču od 600 do 700 kilograma, uljara će pojedinačno primati i manje količine, a donja je granica 100 kilograma. Bitno je, naglašava mr. Jurišić, da se maslinari pridržavaju prijavljenih termina.

Niža cijena

S prvim tiskom otpočinje urod iz Olminih maslinika. U početnoj fazi iskoristivost ulja je od 10 do 13 posto. Talijanske sorte su isključivo uljarice, pa daju do 18 posto ulja. Mr. Zorica Jurišić napominje kako se od iduće godine mijenja državna stimulacija za maslinare koji će morati imati 50 registriranih stabala upisanih proizvođača, na što će se onda dobivati četiri kune po kilogramu prodanoga djevičanskog ulja, koje će se onda uključiti u legalne tržišne tokove, što danas nije slučaj.
— Olma će i ovoga puta otkupljivati ekstra djevičansko maslinovo ulje po cijeni od 22 do 28 kuna, ovisno o kategoriji.
— Znam da iznos nije popularan u odnosu na cijenu po kojoj maslinari prodaju ulje. Međutim, to su cijene koje vrijede na europskom tržištu i ne možemo se kao proizvođači drugačije ponašati. Država se mora uključiti kako bi zavladao red u proizvodnji ulja u nas. Pridruživanjem EU-u morat ćemo se prilagoditi uzusima drugih zemalja u kojima proizvođači uljarama prodaju ukupnu proizvodnju maslina. To naravno pojeftinjuje dobivanje ulja i zato Europa ima nižu cijenu. Također i radi državnih stimulacija od 1 do 1,8 eura ovisno o zemlji — reći će mr. Jurišić.

Ana DRAGIČEVIĆ
Žana ŠULENTA
   

Najezda mušica

Malo ranija berba i preopterećenost stabala masline rezultirat će lošijom kvalitetom ulja, a ono će biti intenzivno zelene boje, zamućeno, jače izražene gorčine i malog randmana — rekao nam je Bernard Bokšić, savjetnik Hrvatskog zavoda za poljoprivredno-savjetodavne službe u Makarskoj. Prema njegovim riječima, ova je godina bila izuzetno povoljna za zametanje plodova i održavanje ploda na stablu, ponajviše zahvaljujući lijepim vremenima u doba cvatnje u svibnju. Upravo zbog toplijeg proljeća maslina je ove godine počela cvjetati desetak dana ranije nego obično.
— Tijekom ljeta bilo je iznimno puno kiše, a na području Makarske u nekoliko navrata pala je krupa oštetivši dosta plodova. No, nije došlo do njihova truljenja. Ovo je ljeto pogodovalo i razvoju maslinove muhe. Savjetodavna služba je u suradnji sa Zavodom za zaštitu bilja pratila let te štetočine čiji se broj u odnosu na prošlu godinu udeseterostručio. Zbog jakog napada maslinove muhe došlo je i do ranije promjene boje plodova, odnosno prisilne zriobe, što je i utjecalo na opadanje plodova, pa su i maslinari požurili brati — objasnio nam je Bokšić.

 
Još u rubrici:
 


U VOŠTANIMA, BOGU IZA LEĐA, IVICA BABIĆ OTVORIO POGON "DALMATIKO"
Kamešnica vonja po pršutima i panceti


UZBUNA U DOLINI NERETVE: OGORČENI VINOGRADARI NE ŽELE PLATITI SUDSKE KAZNE
Vino im popio sudac za prekršaje


GRADSKO VIJEĆE MAKARSKE DONJA LUKA PREIMENOVANA BEZ NAZOČNOSTI DIJELA VIJEĆNIKA
Oporba ne želi Tuđmanovim šetalištem


 
 

Voditelj Internet odjela: Augustin Gattin
Internet podrška: Sistemi.hr
© Sva prava pridržana: SLOBODNA DALMACIJA, 1999-2007.

 

 
 
print verzijapošalji e-mailomidi na naslovnicuidi na naslovnicu 1/4