Mali oglasnik Portal SD Trafika Marketing Grafička djelatnost Izdanja
[Povratak na naslovnu stranu]
utorak, 20.8.2002.
  novosti
teme dana
ekonomija
sport
kultura
mozaik
crna kronika
  dalmacija
split
zadar
šibenik
dubrovnik
bih
  automoto
život na botune
feljton
kolumne
osmrtnice
zadnje vijesti
  impresum
prometni vodič
kretanje brodova
  kontakt
linkovi
arhiv
e-mail adresar



 
strana 1 od 5

PROJEKT  "VINO - KULTURA - TURIZAM" U PONIKVAMA NA PELJEŠCU

Nadahnuće i dobra vinska kapljica

Frano Miloš, vlasnik vinarije u pelješkome mjestu Ponikvama, predstavio je projekt pod nazivom "Vino - kultura - turizam", koji bi mogao postati atraktivan ljubiteljima stiha, slike, glazbe i dobrog vina

Frano MilošVino - kultura - turizam, naziv je projekta čiji je autor Frano Miloš, vlasnik vinarije u pelješkim Ponikvama, osvajač brojnih nagrada za "božansko piće" što "izlazi iz njegove butige". Među diplomama koje je "pobrao" na natjecanjima za svoja stolna, kvalitetna, vrhunska, predikatna i specijalna vina, zidove njegova vinskog podruma krasi čak i ona za najbolju pjesmu o vinu. I premda se stihovima o lozi i pjesništvu, kako kaže, prepušta tek kad mu preostane vremena, ono što je protekloga vikenda priredio u svojoj vinariji u Ponikvama temelji se upravo na umjetnosti i vid je sezonske ponude, koja će nedvojbeno privlačiti turiste ljubitelje stiha, slika, glazbe... i dobre vinske kapljice.
Frano Miloš, kojemu su najveća nagrada "kupci povratnici", proteklog vikenda obilježio je početak realizacije svog projekta utemeljenog na kulturi vina, prezentiranjem kušionice "lozine kapljice" u svojoj vinariji. Skladno uređen prostor na otvaranju je "dotjeran" djelima pelješkog slikara Emila Bobanovića Čolića, rodom iz Kune, koji je tijekom svojega dugogodišnjeg rada realizirao niz samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Ovom prigodom govorio je dr. Igor Fisković koji se osvrnuo na pelješke elemente oslikane na platnima Bobanovića Čolića. Napominjući da je riječ o autoru koji je "svojim talentom prošao više faza, te nakon povratka iz Istre, gdje je godinama živio, na rodni Pelješac radi sintezu svega što je do tada stvarao", dr. Fisković je izrazio nadu da će ovaj autor "nastaviti ovako slikati".
Oznaka na ulazu u Miloševu vinarijuO vječitoj povezanosti kulture i vina, te je večeri govorio i prof. dr. Antun Karaman odabirući, čini se. pravu temu — biblijsku dimenziju loze i vina.
— I pjesnici i slikari uživali su u vinu stvarajući umjetnička djela. Vino je opisano kao simbol radosti, besmrtnosti, božansko čudo života... Zar je onda čudno što su umjetnici posegnuli za lozinom kapljicom i pošli u sfere koje nisu svakidašnje?! — dodao je Karaman.
Na koncu ove, nadasve lijepe večeri, "začinjene" recitiranjem i pjesmom, vlasnik Vinarije "Miloš" u Ponikvama, koji je najavio još sličnih slikarskih, pjesničkih i glazbenih večeri u svojemu novootvorenom prostoru, prezentirao je i dva vina: bijelo — "Nadahnuće", mješavinu lokalnih sorti pošipa i rukatca, te crno — "Stagnum".

Tekst i snimke Jasmina MRVALJEVIĆ
 
Još u rubrici:
 


JUČER ODRŽANA SJEDNICA NADZORNOG ODBORA PODUZEĆA
"LUKA DUBROVNIK"
Dokeri zatražili prvenstvenu koncesiju !


PRESS-KONFERENCIJA EKOSTOŽERA DUBROVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE
More onečišćeno - s kopna!


ZA KUPNJU ZEMLJIŠTA NA PREDJELU LUČICA U UVALI PRIŽBA
ADC - najpovoljniji ponuditelj


DUBROVNIK DANAS

 
 

Voditelj Internet odjela: Augustin Gattin
Internet podrška: Sistemi.hr
© Sva prava pridržana: SLOBODNA DALMACIJA, 1999-2007.

 

 
 
print verzijapošalji e-mailomidi na naslovnicuidi na naslovnicu 1/5