18. KOLA

PRVA HRVATSKA NOGOMETNA LIGA

PEGULA U 93. MINUTI

DINAMO - HAJDUK 3:2

ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja 15.000. Dinamo — Hajduk 3:2 (1:0). Sudac: Željko Širić (Osijek) — 7. Strijelci: Balaban u 12., Šokota u 67. i Gondžić u 92. minuti za Dinamo, te Deranja u 68. i Miladin u 69. minuti za Hajduk. ŽUTI KARTONI: Polovanec, Bišćan, Šokota i Gondžić (Dinamo), te Đuzelov, Bošnjak, Miladin, Musa, Deranja i Carević (Hajduk). NAJBOLJI IGRAČ: Igor Bišćan (Dinamo).
DINAMO: Butina (6), Mikić (6), Čutura(5) (od 32. Pilipović 6), Drpić (7), Bišćan (7,5), Polovanec (7), Pavlović (6,5), Agić (5,5) (od 78. J. Leko —), Šokota (7), Mujčin (6) (od 82. Gondžić 7), Balaban (7).
HAJDUK: Stojkić (6), Miladin (7), Jažić (6), Puljiz (5,5), Miše (5,5), Đuzelov (6), Musa (7), Leko (7), M. Bilić (6) (od 68. Deranja 7, od 80. Vučević —), Bošnjak (6) (od 49. Carević 6,5), Bubalo (7).

Piše: Slaven ALFIREVIĆ

Pokušao je Ivan Bošnjak proći pored Kristijana Polovaneca, modri i bijeli odigrali su spektakularnu utakmicu jučer u Maksimiru       Snimio: Denis CERIĆHajduk je održao obećanje i u Maksimir se došao nadigravati. Trener Hajduka Zoran Vulić priredio je identičnu formaciju 3-4-1-2 kao na posljednjim utakmicama kad je forsirao ofanzivu, tražio rizik i braničima Miladinu i Jažiću doslovce "zabranjivao" da se vraćaju duboko natrag u obranu. Uz poslovičnu ofenzivni gard Dinama kad igra na svom stadionu, od prve minute gledali smo derbi koji je donosio uzbuđenja s obje strane. Hajduk je doista stalno bio u napadu, nije to bio onaj klasičan derbi kad "bijeli" preko centra ne bi pošteno ni zakoraknuli.
Prvi udarac prema vratima izveli su "bijeli" u 3. minuti, na centaršut Leke iz slobodnog udarca Mate Bilić nije stigao bolje zapucati. S druge strane, u 10. je Pavlović izvodio slobodan udarac, ali nije to dobro uradio.

Glavni sudi, međašnji zabija

Otvorena bitka i rastvorena obrana Hajduka već u 12. minuti ponudili su Dinamu jednostavan kontranapad iz dva poteza. Iz polja "modrih" Pavlović je nabacio dugu, visoku loptu. Pomoćni arbitar Darko Jambrović iz sela Štefaneca nije signalizirao ništa nedozvoljeno, makar je položaj Balabana sugerirao nešto sumnjivo. Balaban je primio loptu sam ispred Stojkića i u prodoru ga matirao, lopta je uskakutala u mrežu. To je ona klasična prigoda kad vas pozivamo na "oko sokolovo", u novinarskoj loži baš svi smo se zagledali i tražili neki kvalitetan monitor koji bi odvrtio slow-motion te akcije.
Još jednom se potvrdila ona stara sudačka po kojoj glavni sudac sudi, a međašnji zabijaju golove! Premda prije pregledavanja snimke ne možemo tvrditi da je međašnji arbitar Jambrović iz Štefaneca u pravu ili ne. Tek, ni prosvjedi "hajdukovaca" nisu bili pretjerano žučljivi, kao da nisu htjeli riskirati kartonijadu pa su krotko krenuli sa centra.

[ stranica priloga ]

Sjećanje
na Bajdu

Delegacija Hajduka na čelu s predsjednikom upravnog odbora Brankom Grgićem u nedjeljno jutro prije derbija položila je cvijeće na grob Bernarda Vukasa Bajde na zagrebačkom Mirogoju. Uglavnom, gotovo svaki put kad "bijeli" gostuju u metropoli ne propuste priliku sjetiti se svoga velikana Bajde, zacijelo najvećeg nogometaša svih vremena koji je preminuo prije, evo već 17 godina.

Igore, ostani!

U susretu protiv Hajduka s modrim dresom (možda tek privremeno) oprostio se kapetan Igor Bišćan. Uoči utakmice u ime klupske uprave igrača Liverpoola (u utorak odlazi na Anfield Road) cvijećem i šalom darivao je predsjednik Dinamove Skupštine Stjepan Brolich. Prema očekivanjima navijači su kapetana dočekali riječima: "Igore, ostani!".

Hajduk je imao dosta prigoda, možda dvostruko više nego bilo u kojem pohodu Maksimiru prijašnjih sezona. Vratar Tomislav Butina stalno je bio na oprezu, a isticali su se stoperi Drpić i Polovanec kvalitetnim čuvanjem Bilića i Bubala. Dinamo je tražio šanse u protunapadu, dugim loptama koje su u pravilu hvatale zadnju crtu obrane Hajduka na spavanju. Posebno je Balaban mučio svoje čuvare i pravo je čudo kako u dva navrata okretni riječki zvrk nije povisio vodstvo Dinama. No, Dragan Stojkić je potvrdio svoje kvalitete, dvaput je "oči u oči" protiv Balabana i Bišćana izišao kao pobjednik podsjećajući na Tonća Gabrića.
Pravo je čudo da u 40. minuti Dinamo nije realizirao kontru "četiri protiv jednoga", odnosno — dvojice. Zaspao je Miladin pa nije bilo ofsajda, a onda su Balaban, Mikić i Bišćan morali to lako poentirati, kao na male branke. Ipak, Stojkić je izveo podvig, pravodobno ušavši u šut Bišćanu.
U međuvremenu, sustavna ofanziva Hajduka donosila je pokušaj Bubala driblingom, šansu Miladina nakon kornera u pet metara, skok Puljiza kad je lopta za dlaku otišla u još jedan korner za Splićane.
U nastakvu Hajduk je samo potencirao vlastiti otvoren pristup derbiju, primao je rizik na svoje kosti i tražio puteve da se u dopadljivoj igri dokopa i bodova. Činilo se da će kola "bijelih" definitivno nizbrdo nakon što je u 60. Šokota snažnim udarcem iz daleka uzdrmao gredu, točnije desni spoj vratnice i grede. U idućoj akciji Šokota je izbliza, sa pet metara pucao pokraj gola. Hajduk je u 61. izveo dobru kombinaciju, Leko je petom isturio Musu koji je oštro zapucao ali neprecizno... Pa je u 66. počeo — vatromet. Musa je zaradio žuti karton jer je kontru domaćih spriječio faulom s leđa. Iz slobodnog udarca Pavlović je topovski zagrijao dlanove Stojkića koji nije uspio zadržati loptu nego je samo odbiti. Najprisebniji je bio Šokota koji je brže od obrane "bijelih" pritrčao na balun te izbliza poentirao — 2:0!
Veselju "modrih" nije bilo kraja, činilo se da su osigurali trijumf, a taman uvođenje Deranje koji je čekao na centru da se obavi pričuva činilo se zakašnjelom zamjenom.
No, ovo je bio neki drugačiji, atipični Hajduk, sposoban da u roku stotinu sekundi dvaput pospremi loptu iza leđa Butine, naplati kamate ofenzivi i dovede derbi natrag u stanje totalne neizvjesnosti.

Vinuo se Miladin

Najprije je Deranja u prvom kontaktu s loptom okrenuo svog čuvara iz okreta zapucao u suprotnu malu mrežu i uhvatio Butinu na spavanju — 2:1. Čim su "modri" krenuli sa centra izgubili su loptu a Hajduk izveo novi ekspresni protuudar. Raspoloženi Bubalo probio se po lijevoj strani i centrirao a na suprotnoj vratnici u trku Miladin je poput engleskog centarfora vinuo se zrakom i čelom loptu zakucao u mrežu — 2:2!!!
Potom se tvorac preokreta Deranja ozlijedio, na terenu je proveo samo 12 minuta, i previše da bi postigao pogodak, dobio žuti karton i unio totalnu pometnju među "modre". Vulić je sad poslao Vučevića umjesto ozlijeđenog Deranje da stane na loptu i privede mirno utakmicu kraju. A baš je Vučević bio u dvije izuzetne prigode da Hajduku donese sva tri boda. Dugo će se Vučević sjećati udarca iskosa u 83. i šuta izbliza u 86. koji su promašili cilj.
A da bi sve za Hajduk završilo tragično pobrinuo se Leko, ali Jerko, Dinamov mladić koji je u 92. dodao i servirao izuzetnu šansu Gondžiću. Mladi Varaždinec, dosad anoniman, šutnuo je preko Stojkića loptu u mrežu i Hajduku zapečatio, može li se reći, nezaslužen poraz. Bilo je to konačnih 3:2 u dvoboju u kojem je Hajduk na ruletu pronašao samo zlu sreću.

Vulić: Fantastična utakmica

Zoran Vulić, trener Hajduka: Bila je ovo fantastična utakmica, sraz dviju naših najboljih momčadi, koje igraju i najljepši nogomet. Možda mi je ishod ove utakmice i poraz u posljednjoj minuti najteže pao u karijeri. Dinamo je igrao onoliko koliko smo mu mi dopustili, Hajduk je 60 posto utakmice bio bolja momčad. Želim istaknuti da je Balaban kod prvog Dinamovog zgoditka igrao rukom.
Ivan Leko: Bila je ovo odlična utakmica, a Dinamo je na kraju imao više sreće. Mislim da bi bilo najrealnije da je ostalo neodlučeno. Držim kako smo Dinama iznenadili svojom igrom jer nismo došli u Maksimir i bunkerom čekali da ostane 0:0. Bilo je puno šansi i golova i sigurno da je najviše profitirala publika.
Hrvoje Braović, trener Dinama: Samo ove dvije momčadi u hrvatskom nogometu mogu pokazati ovo što ste svi vidjeli. Splet okolnosti je presudio ovoga puta na našu stranu.
Igor Bišćan: Žao mi je što više ljudi nije došlo vidjeti ovu utakmicu, ali sam zadovoljan što sam se na ovakav način rastao s Dinamom. Čestitam Hajduku na otvorenoj igri, nema razloga da Splićani uvijek ne igraju ovako, jer imaju kvalitetu za napadački način nogometa.

Pletikosa ipak nije mogao

Na užas mnogih menadžera koji su pohodili Maksimir Stipe Pletikosa nije mogao stati na vrata Hajduka. Distorzija skočnog zgloba koju je Pletikosa zaradio na posljednjem treningu u subotu u Poljudu takve je naravi da Pletikosi nije dopuštala nastup u derbiju. Stručni stožer "bijelih" između dvije vječite rezerve Hrvoja Sunare i Dragana Stojkića opredijelio se za ovog potonjeg koji je stariji i iskusniji vratar. Stojkić je reputaciju pouzdanog čuvara mreže stekao na vratima Slaven Belupa iz Koprivnice. Inače, Stojkić je nekadašnji pionir i junior Hajduka, izdanak splitske nogometne škole koji je za Hajduk debitirao još u listopadu 1995. godine, na istoj utakmici kao i Ivan Leko, u porazu Hajduka u Osijeku 3:5 kada je ulaskom spasio "bijele" teže blamaže.
Trener Hajduka Zoran Vulić borio se s visokom temperaturom u noći sa subote na nedjelju, ali je pod antibioticima ipak sjeo na klupu.

Ratni trofej Torcida Imotski

BBB su izveli vatrenu predigru derbiju, jedan golemi transparent hajdukovaca — "ratni trofej" s natpisom "Torcida Imotski" spalili su prije samog početka utakmice. Inače, BBB su bili gromoglasni i uvredama, pa su arbitra stalno prozivali da je — cigan ("Širiću cigane", nisu se dosjetili rime, moglo je zvučati i Širkane cigane), a u intervalima halabuke protiv suca obraćali su se navijačima Hajduka "biranim riječima": "J... vam majku, majku komunističku", te ono poznato "Tito, Partija, Hajdukova armija".
S druge strane, na jugu maksimirskog stadiona navijači Hajduka donijeli su mnogo transparenata, nisu mogli nadglasati BBB-ovce, ali su zato izvjesili transparent s duhovitom porukom, parafrazirajući Nove fosile: "Šuti moj dječače plavi".

OSVRT: Mladen BARIŠA
Ofenziva!

U situaciji kada bod ni jednoj strani nije mogao ponuditi ništa osim utjehe, u Maksimiru je viđena bespoštedna borba obostrano otvorenoga garda. Glede ambicija bio je ovo vjerojatno najiskreniji, ali ujedno i najzahtjevniji sraz Dinama i Hajduka otkako je Hrvatske lige.
Analogno najavama (a kontra očekivanja domaćeg stručnog stožera), Splićani su doista nasrnuli maksimalno ofenzivno. U desetogodišnjoj povijesti hrvatskih prvenstava nitko se u Maksimiru nije pojavio i prema Dinamovom vrataru krenuo s tri napadača (Bilić i Bubalo bili su u prvoj liniji, dočim je Bošnjak djelovao povučeno).
Čak ni u susretima s uglednim europskim suparnicima, poput Milana i Parme, Dinamo nije djelovao ovako inferiorno. Svoju eventualnu prigodu "modri" su tražili u protuudarima. U 13. minuti uslijedila je digresija Dinamove igre, Boško Balaban (i u Splitu je bio koban po "bijele"), iskoristio je neopreznost gostujuće obrane.
Dojam Hajdukove nadmoći još je osnažio nakon primljenog pogotka, no do konca prvog dijela Splićani izraženih i izrazitih prigoda za zgoditak nisu imali. Štoviše, u 41. minuti Dinamo je mogao, barem rezultatski utakmicu učiniti izvjesnijom, no kapetan Igor Bišćan propustio je prigodu da se na najupečatljiviji način (zgoditkom) oprosti od maksimirskih navijača.
Kada je Dinamo u 67. minuti dosegao 2:0, činilo se da je započeo definitivni rasplet ove utakmice. Ali, nogometna je igra svoju nepredvidivost i prevrtljivu ćud pokazala u naredne dvije minute. Umjesto konačnog raspleta nogometaši Hajduka sa dva su zgoditka sve vratili na početak i utakmicu uveli u novu neizvjenost.
Vjerujući vlastitom instinktu trener Hajduka Zoran Vulić napravio je dobar posao uvodeći u 68. minuti u igru Zvonimira Deranju. Već u prvom kontaktu s loptom Popaj je pogodio Dinamovu mrežu. Bio je to tek početak, u narednim je minutama uvjerio sve na maksimirskom stadionu kako je od Hajdukovih napadača upravo on bio najraspoloženiji za igru u ovom susretu. Nažalost, poslije samo dvanaest minuta morao je napustiti teren zbog ozljede.
Doimalo se kako će maksimirskim susretom, odnosno neodlučenim ishodom, najviše profitirati treća strana — Osijek. Mnogo je tome dojmu (u nekim trenucima i prenapadno) pridonio i osječki sudac Željko Širić. No, u sudačkoj nadoknadi osječkom je arbitru ponestalo koncentracije, baš kao i Hajdukovoj obrani. Naime, posljednjoj liniji splitske momčadi, Tomislav Gondžić je pobjegao ...

BOD KAO KUĆA

ŠIBENIK - VARTEKS 1:1

ŠIBENIK — Stadion na Šubićevcu. Gledatelja 800. Šibenik — Varteks 1:1 (1:1). Sudac: Josip Strunje (Split) — 6,5. Strijelci: Milas u 11. (11 m) za Šibenik, a Karić u 35. minuti za Varteks. NAJBOLJI IGRAČ: Veldin Karić (Varteks).
ŠIBENIK: Bulat (7), Pranjić (6), Mrzlečki (6), Vuković (5,5) (od 60. Ljubobratović 6), Krpan (5,5) (od 66. Šuto —), Bakula (6), Jović (6), Milas (6,5), Bedeković (5,5), Matas (6,5), Lalić (5,5) (od 46. Kartelo 6).
VARTEKS: Rumbak (6,5), Sklepić (6) (od 78. Šafarić —), Madunović (6) (od 84. Horvat —), Hrman (6,5), Karić (7), Bratković (6), Težački (6,5), Sabolčki (6,5), Drobne (6) (od 86. Horvat —), Halimi (6,5), Režić (6).

Piše: Ivo MIKULIČIN

Završna utakmica s Varaždincima nije, suprotno šibenskim željama, izbrisala gorak okus posrtanja iz prethodna tri kola. Naprotiv, gosti su ostavili dobar dojam, te usput Šubićevcu pregršt dvojbi o realnim dometima pojedinaca i domaće momčadi u cjelini.
Na specifičan način na konačan ishod utjecao je i sudac Strunje već prije početka utakmice. Nije honorirao Karabegovu želju da nastupi s plastičnim ovojem na prstu smatrajući da bi takva ruka mogla biti opasna u Karabegovim kontaktima sa suprnicima na travnjaku. A bez Karabega šibenska se igra od tečne pretvara u uzburkanu, bez puno smisla, na duge lopte i preskakanje linija, čega je u sudaru s Varteksom bilo i previše da bi se uknjižila željena trica.
Igra bez igre ipak se osladila domaćinu u prvim minutama. U 10. minuti Varteksova obrana je umjesto jednostavnih rješenja posegla za nadigravanjem, što im se osvetilo. Izuzetno motivirani Matas koji ne pamti Varaždin po dobru, oteo je loptu, te iznudio kazneni udarac. Mirno i inteligentno Milas je s bijele točke poslao Rumbaka u jednu, a loptu u drugu stranu. Ostala je, međutim, dvojba jesu li se nakon toga Šibenčani taktički povukli ili su, pak, ustuknuli pred izuzetnimm pritiskom i ofanzivom Varaždinaca. Kao da je šibenska obrana najvećim dijelom prvog poluvremena prosto nudila izjednačenje gostima. Vratar je Bulat gotovo čudesnim intervencijama neutralizirao izuzetne prigode Sabolčkog nogom i Drobnea glavom, no malo toga je mogao učiniti u šansi Veldina Karića. Iskusni je gostujući napadač ostao osamljen kao duh s lijeve strane, te preciznim i jednako snažnim udarcem pogodio suprotni kut. Udarac se iz novinarskog kuta činio neobranjivim, no ostala je dvojba kako je Karić mogao ostati sam bez čuvara, pogotovo što su se takve slike tijekom utakmice ponavljale često neovisno od toga što se radilo o najopasnijem gostujućem napadaču. Šibenski pokušaji u prvih 45 minuta sveli su se na Jovićev slobodnjak, izuzetno snažan ali previše u sredinu vrata, da bi to moglo iznenaditi Rumbaka.
Izmjenama na odmoru i tijekom drugog poluvremena domaći je trener Milo Nižetić uspio neutralizirati očitu premoć gostiju iz prvih 45 minuta. To se poklopilo i s nedostatkom ambicija Varaždinaca u nastavku. Očito bod kojim su praktički riješili problem plasmana u Ligu 6 činio se isuviše vrijednim plijenom da bi iskusni strateg poput Ivana Katalinića mogao narediti riskantniju igru u drugom poluvremenu.
I sve se suprotno šibenskim željama pretvaralo u, šahovskim jezikom rečeno, velemajstorski remi. Stanovito uzbuđenje donijela je Ljubobratovićeva prilika u 76. minuti kada je loptu dobio na desnoj strani, ali je njegov udarac djelovao više kao vraćanje lopte Rumbaku nego stvarna opasnost za Varaždince. Varaždinska klupa je složno skočila na noge kad je centaršut s lijeve strane pogodio u tijelo Bakulu, smatrajući da je riječ o kaznenom udarcu.
Nije lako domaćinima bilo ni četiri minute prije kraja kada je mladi reprezentativac Sabolčki silno odapeo iz slobodnog udarca, također s lijeve strane. Njegova bomba prošla je tek koji centimetar od lijevog kuta Bulatova gola, pa ne vjerujemo da bi je šibenski vratar uhvatio i da je bio u tom kutu. Zadnje su minute susreta prošle bez pravih uzbuđenja, Katalinić je taktičkim izmjenama dobivao na vremenu i miru, a i domaći su se pomirili sa činjenicom da zadnja jesenska nedjelja na Šubićevcu, zapravo, nije bila njihov sretan dan.

TABLICA PRVE HNL

18. KOLO: Rijeka — Marsonia 2:0, Cibalia — Zagreb 0:2, Čakovec — Slaven Belupo 0:0, Šibenik — Varteks 1:1, Dinamo — Hajduk 3:2, odgođeno za proljeće Hrvatski dragovoljac — Osijek.

11 — Šokota (DI)
9 — Lovrek (ZG), Bjelica (OS), Karić (VA)
8 — Olić (MA)
7 — Leko (HA), Popović (ZG), Mitu (OS), Matas (ŠI), M. Lalić (HD), Bjelanović (VA), Balaban (DI)
6 — Turković, M. Vuka (OS), Baturina (ZG)
5 — M. Bilić (HA), Franja (ZG), Jurčec (SB), Drobne (VA), Vuković, MIlas (ŠI), M. Meštrović (CI)
4 — Bubalo (HA), Šafarić, Sklepić (VA), Čižmek (ZG), Miličić (RI)
3 — I. Bošnjak (HA), Čaval (RI), Katulić (HD), Kuster (ČA), Mujčin, Bišćan (DI), Brnjić (MA), Prišć, Beširević (OS), Križanović (CI)
2 — Musa, Deranja, Miladin (HA), Abramović, Cvitanović, Gondžić (DI), Sabolčki, Kastel (VA), Prenga, Caban, Petreski (ČA), Krstulović, Balatinac (OS), Cesarec, Kopić, Pinturić (MA), Grgić, Joldić, Tkalčević (CI), Vejić, Štrok, Perić (ZG), Geršak, Ferenčina (SB), Hasančić (RI)
1 — Božac, Sablić, Pletikosa, Andrić (HA), Prosinečki, Čalo, Petričević, A. Petrović, S. Bošnjak, Vujić, Andračić, Bodul, Lovreković, Kiseljak (HD), Pavlović, Bazina, Čutura, Sesar, Mikić, Polovanec, Sedloski, De Oliveira (DI), Beljan, Grnja, Vuica, Neretljak, Zrilić (OS), Rendulić, Osibov(ZG), Mukaj, Halimi, Kovač, Hrman (VA), Bubek, Škopljanac, Demir, Karabatić, Ribić, Bunc (ČA), Brajković, Matulović, Kremenović, Skočibušić, Dragičević (RI), M. Jurić, Rimac, Karabogdan (CI), Alić, Regvar, Pinturić, Durak (MA), Ljubobratović, Vincelj (ŠI), Crnac, Brgles (SB)
ag — Surać (ZG), Andričević (CI), Bakula (ŠI), Neretljak (OS)

HALO TURSKA: MIKI RAPAIĆ, ZVIJEZDA SLAVNOGA FENERBAHČEA
Ajde Miki, uđi i riješi to!

Miki Rapaić u dresu FenerbahčeaMiki to neće priznati, no, reprezentacija je njegova bolna točka. Sve je u životu napravio kako je htio, od klupske karijere, preko statusa zvijezde gdje god je igrao, do potpune financijske "zbrinutosti". Jedino u "vatrenima" nije uspio. U biti, nije ni imao prigodu

Piše: Marko BILIĆ

Posljednju krunu prvaka Fenerbahče je ponio prije četiri godine. Nije to loše, pogotovo ne gledajući iz perspektive nekih drugih također uglednih klubova čiji trofejni post traje puno duže. No, za Fener je to ravno katastrofi. Drugi klub u Turskoj svih vremena (Galatasaray 2155, Fenerbahče 2150, Bešiktaš 2111 bodova, itd.), član turske "velike četvorke" (uz spomenute još i Trabzon), klub koji je u svojoj 93-godišnjoj povijesti osvojio ukupno 124 trofeja (!), i postavio gomilu rekorda, jednostavno ne trpi činjenicu da je prvak Turske u protekle četiri godine bio — Galatasaray!
Pa su iz Bologne doveli Šveđanina Kenneta Anderssona, iz Viga (Celta) Izraelca Haima Reviva, zatim Jugoslavena Zorana Mirkovića, te iz Perugije — Milana Rapaića! Miki je u Istanbulu dočekan poput kralja, Turci ga naprosto obožavaju, luduju za njim i njegovim majstorijama. A on im svako malo podari dio svoje nogometne umjetnosti, u ono malo što igra gotovo uvijek zabije gol iz slobodnjaka. S 20 ili 30 metara, iskosa ili centralno, svejedno, Miki uredno čisti paučinu na turskim brankama.
A je, dobro mi je krenilo. Samo bi triba malo više igrat. Ovako ispada da in triban samo kad moraju stić rezultat. Ajde Miki, uđi i riješi to! Ali, ne bunin se. Iman dobar ugovor, ljudi me ovd’e vole, sve je OK — zadovoljan je Rapaić.
A to što igra u prosjeku jedno poluvrijeme (najčešće drugo) nije njegova krivnja. Zbog ozljede nije igrao ni za hrvatsku reprezentaciju. Međutim, trener Mustafa Denizli, možda i isprovociran stalnim pritiskom medija, izrazio je u nekoliko navrata bojazan "zabrinut sam zbog Rapaića i njegovih čestih ozljeda", odnosno sumnju "kako ozlijeđeni Rapaić može igrati za hrvatsku reprezentaciju, a ne može za Fenerbahče?". Špekulacije su kulminirale kad je Ćiro pozvao Mikija za kvalifikacijsku utakmicu protiv Belgije u Bruxellesu, ali je Rapaić brzo otpao zbog ozljede.
On je to reka? Ma di je to reka?
Pisalo je na Internetu, više puta.
Je li!? E pa, imaš li ti taj Internet? Ako imaš, lipo ti njemu napiši da nema on šta pričat. A ni pitat. Reci mu da ću bit onako kako ja oću! Da mu je to Miki reka. I reci mu da mu je Miki poručija da "nemoj da budem loše"!
Smijenit ćeš ga?
Sam će se smijenit! Samo nek mi nešto kaže! Šta on ima pričat? Tri miseca nisan se moga maknit, a kamoli igrat. Istega san bija ligamente. I to mi je prva ozljeda u karijeri, nikad prije nisan ima problema. Buden li ja "loše", njemu će bit još gore!
Tko nije razgovarao s Mikijem ne zna kako je to teška fatureta. Dobro ćete se našaliti i nasmijati, popričati o svemu i svačemu, ali o balunu najmanje. I steći ćete dojam da živi od danas do sutra i da ga za ništa nije posebno briga. A vama trebaju informacije. Koje ćete od njega dobiti na kapaljku. I to jedino ako sve okrenete na zajeb..ciju. Ili nećete ni to dobiti.
Dolazi mi kum Jole za koji dan! A i moj veliki prijatelj Mario Franić će svratit. A šta je s Budom i Darinom, jesu li još u Mostaru? I reci, molin te, Puzi da ću ga nazvat ovi’ dana, da nisan stiga prošle sedmice...
Pusti ti Jolu, Franića, Budu i Puzu. Reci ti nama šta je s Interom? Kad ćeš u Milano?
l Ma koji Inter? Pusti to! Ne zanima me. Uopće o tome ne razmišljam.
Nisi valjda pomislio da sam ti povjerovao? Svi dobro znamo da si s Interom sve dogovorio, da su Talijani ponudili Sukura i Jugovića, i još nešto novca za tebe! Kažu da je sve bilo gotovo, ali da se Jugović protivi, da mu se iz Intera ne ide. A i predsjednik Fenera Aziz Yildrim nije još siguran kako bi njegovi navijači reagirali na trampu.
Normalno da nisi povirova!
Čitajući (slušajući) između redaka zaključili smo da će Rapaić do ljeta sigurno ostati u Istanbulu. A onda — verso Italia!
Otišao je Ćiro, došao je Mirko Jozić. Otišli su i Zvone Boban, Aljoša Asanović, Alen Bokšić...
Ne znan ja ni ko je otiša ni ko je doša. Ja nisan ni doša ni otiša. O tome neman šta pričat. Nisan "kompetentan".
Miki to neće priznati, no, reprezentacija je njegova bolna točka. Sve je u životu napravio kako je htio, od klupske karijere, preko statusa zvijezde gdje god je igrao, do potpune financijske "zbrinutosti". Jedino u "vatrenima" nije uspio. U biti, nije ni imao prigodu. Pored Josipa Šimića i "sličnih".
Nego, hoće li Fener biti prvi? Bod kod Galatasaraya (0:0) budi nadu, Bešiktaš sada bježi samo dva boda!
A tko to zna? Ja mislin da mi imamo najbolju ekipu, ali triba vidit hoće li to bit dovoljno za prvo misto. Ne volin ništa obećavat.
Inter ima groznu sezonu. Tribalo bi ga pojačat?
A je, slabo igraju. A to o pojačanjima, nemam ja pojma o ničemu!
Za Hrvatsku nogometnu ligu kaže "pratin je koliko mogu", a na naš upit "Osijek prvak?" odgovara:
Ne virujen! Dobri su, biže sedan bodova, no, zima je duga... Pogotovo kad se nema novaca.
Miki "nema pojma" ni kako Istanbul izgleda.
Ma di ću šetat? Ovdje? Jesi li ti lud, znaš li di san ja doša?
Kaže, nigdi ne izlazi iz kuće (čitaj: vila, viletina, superviletina s bazenom i mali miljun soba), gušta sa suprugom Žanom i sinom Borisom. Do lita. A onda će ponovno talijanski specijaliteti na stol. Možete se kladiti u to.

Voditelj informatike: Goran Bašić