SLOBODNA DALMACIJA [naslovnica]

[ novosti ]
[ svijet ]
[ sport ]
[ kultura ]
[ kronika92 ]
[ magazin ]
[ split ]
[ zadar ]
[ dubrovnik ]
[ sibenik ]
[ herceg-bosna ]
[ dalmacija ]
[ tribina ]
[ prilozi ]
[ vodic ]
[ podlistak ]
[ kolumne ]
( osmrtnice )
[ impresum ]
   
[ mali oglasi ]
[ kontakt ]
[ linkovi ]
[ arhiv ]
       

 

ŠIBENIK

SRIJEDA 29. studenoga 2000.



DESETOGODIŠNJE SPORENJE
SA ZAGREBAČKIM "GORTANOM" OKO GRADNJE APARTMANA U VODICAMA GRADSKE VLASTI DOVELO PRED SVRŠEN ČIN

GRADNJA
ILI BANKROT

Ako gradske vlasti Vodica odbiju "Gortanove" uvjete za rješenje spora oko gradnje apartmana, čija je gradnja trebala početi još prije desetak godina, Vodice će morati izmiriti deset milijuna DEM duga Zagrepčanima i kupcima apartmana, a to znači bankrot grada Vodica - Hoće li, napokon, biti useljena prije desetak godina završena tvornica u Mlićevcu koja zjapi prazna i propada

Piše: Marijan DŽAMBO
Snimio: Ante BARANIĆ


Poslije punih 10 godina sporenja s Vodičanima, zagrebačka građevinska tvrtka "Gortan" uskoro bi mogla početi gradnju stambeno-turističkih objekata na lokaciji Vrulje. Lokalna vlast morat će popustiti Zagrepčanima jer nema nikakvog zakonskog uporišta u osporavanju gradnje, a štete prouzročene "Gortanu" i

ŠIBENIK DANAS
ŠIBENIK DANAS

Rade Ivas

Josip Zanze

kupcima apartmana premašile su deset milijuna DEM. Sud je presudio da ih mora namiriti gradska uprava, pa su se Vodice našle pred bankrotom. U ovome se trenutku svakoga mjeseca iz gradskog proračuna oštećenim kupcima apartmana isplaćuje 400 tisuća kuna. Riječ je o svojevrsnom kompromisu koji neminovno vodi ka konačnom dogovoru i početku gradnje. U suprotnom dolazi do potpune blokade računa Grada Vodica, sve do namirivanja ukupnog iznosa većeg od deset milijuna DEM. Kad i ako počne gradnja, "Gortan" će dati odštetu Gradu za do sada otplaćena potraživanja kupcima.
Zanimljivo je da će se ovim potezom konačno riješiti i problem vodičke "Arause" (nekadašnje "Drvoplastike"), koja je u ovaj posao ušla s namjerom da se iseli sa sadašnje vrlo atraktivne lokacije u Vruljama i smjesti u industrijskoj zoni Mlićevac. Naravno, poslovodstvo "Arause" u svemu je vidjelo dobru priliku da ovu svoju lokaciju valorizira i kapitalizira.

Tri godine priprema

— Zapravo, cijeli posao krenuo je u trokutu "Gortan"—"Arausa"—Mjesna zajednica Vodice, odnosno njezin SIZ stanovanja. Tri godine smo pripremali papire za projekt u koji je trebalo uložiti 16 milijuna DEM — pojašnjava nam Josip Zanze, direktor "Arause".
U poslu su bili zadovoljeni interesi svih triju strana. Gortan se obvezao u infrastrukturu grada uložiti 3,5 milijuna DEM, zatim u industrijsku zonu Mlićevac milijun DEM te 1,7 milijuna DEM u novu tvornicu u toj industrijskoj zoni gdje bi se preselila "Arausa". "Gortan" bi se namirio i zaradio gradnjom poslovno-turističko-stambenog kompleksa u Vruljama, gdje se nalazi "Arausa", i na lokaciji oko Turist-biroa.
Pogon »Arause« u Vodicama— Posao je bio temeljito pripremljen. Ina je već kupila, dakle i platila, 94 apartmana, a 135 apartmana prodano je privatnicima. I prije početka gradnje tog kompleksa "Gortan" je krenuo s izgradnjom dijela infrastrukturnih objekata te tvornice u Mlićevcu. Dakle, uložio je više od 4,1 milijun DEM. Naravno, polovica svote bila su izravna ulaganja zagrebačkih građevinara, a ostatak novac Ine i drugih kupaca apartmana, kaže Zanze. Umjesto početka gradnje, u Vodicama se diglo i staro i mlado te otjeralo "gortanovce" s gradilišta. Uzalud su bila uvjeravanja vlasti kako je gradnja legalna. Postoje svi potrebni papiri, gradi se na mjestu PUP-om predviđenoj lokaciji za gradnju turističkih objekata. Sila je, na žalost, bila jača od zakona. "Gortan" je svoja prava potražio na sudu. Poslije desetak godina dobio je spor, a Grad Vodice kao pravni sljednik bivše Mjesne zajednice ostao je dužan namiriti štetu.

Čekamo do proljeća

Zagrepčanima nije namjera Vodice otjerati u bankrot i uzeti novac, već žele graditi. Naravno, da bi "Gortan" na sebe preuzeo naknadu do sada stvorenih šteta, Vodice će neminovno morati ustupiti još neke lokacije za gradnju apartmana i drugih turističkih sadržaja. Naime, kada je propala gradnja prije desetak godina, "Gortan" je namirio Inu svojim apartmanima izgrađenima u Gajcu na Pagu, a slično je namiren i dobar dio preostalih kupaca apartmana. Njih 38 nije se zadovoljilo takvom ponudom, a njih 26 su svoje pravo izborili uz pomoć suda. Ova poštovanja, uz kamate, dosegnula su 5,5 milijuna DEM. Kad se ovoj svoti dodaju potraživanja Zagrepčana od 5,7 milijuna DEM, jasno je da je Grad Vodice u iznimno teškim i nepremostivim financijskim neprilikama. Mogućnost izbora je nikakav: ili bankrot Grada ili omogućiti nastavak gradnje.
— Kako i mi imamo izravni interes u tom poslu — preseljenje u hale industrijske zone Mlićevac koje već desetak godina zjape prazne, izvijestili smo obje strane, i Grad i "Gortan", da smo spremni čekati do proljeća. Ako do tada ne počne gradnja, povlačimo se iz ovoga posla — kaže Josip Zanze, direktor "Arause".
Teško je povjerovati da će lokalna vlast prokockati ovu priliku da skine ovu tešku hipoteku i riješi problem s "Gortanom". Jer, ako se povuče "Arausa", slijedi dugotrajna blokada računa Grada Vodica.

Umjesto 16, uložit će se 55 milijuna DEM

Kad se prije 14 godina ulazilo u posao gradnje apartmana i poslovnih objekata, ukupna ulaganja procjenjivana su na 16 milijuna DEM. Danas, da bi se realiziralo tada planirano sanirale posljedice nastalih šteta, nova ulaganja procjenjuju se na 55 milijuna DEM. Tim novcem, uz saniranje šteta, izgradilo bi se u Vodicama 27 tisuća i 500 četvornih metara turističko-stambenog i poslovnog te garažnog prostora. Tako bi se na lokaciji Vrulje izgradilo deset tisuća kvadrata, od čega 6500 turističko-stambenog, 1500 poslovnog i 2000 garažnog. Oko Turist-biroa bilo bi 3000 turističkog i 1250 poslovnog te 750 četvornih metara garažnog prostora. Na lokaciji Bambulovac "Gortan" bi izgradio 9000 kvadrata turističkog prostora, 4750 poslovnog i 4250 kvadrata garažnog prostora.
Posljednje dvije lokacije, Turist-biro i Bambulovac, nisu predviđene za stanovanje, već isključivo za turizam.

   

Ne želimo novac, već posao!

— Zadnja stvar o kojoj razmišljamo je ići na ovrhu i naplatu štete od Vodica. Mi smo građevinska tvrtka i želimo zaposliti svoju građevinsku operativu. U ovaj posao ušli smo svojedobno kao poslovni partneri i tako i danas gledamo na lokalnu vlast u Vodicama — izjavio nam je dipl. ing. građevinarstva Anđelko Vujeva, izvršni direktor "Vladimira Gortana". On, također, ističe da ga veseli politička volja vlasti u Vodicama da se napokon krene u posao koji su počeli prije desetak godina.
— Onemogućavanje gradnje apartmana u Vodicama, kao i još neki drugi poslovni problemi s kojima smo se suočili, doveli su "Gortana" pred stečaj. Danas, međutim, ne vjerujem da bi itko od partnera u ovom poslu u Vodicama imao interesa povući se. Ako bi to učinio, svi gube — uvjerava nas Vujeva.

   

Radovi najdalje do proljeća

Interes je Grada da "Gortan" počne gradnju. Očekivali smo da će se to dogoditi najdalje do kraja godine. Vjerujem, ipak, kako se neće prolongirati početak gradnje dalje od idućega proljeća, kazao je Rade Ivas, gradonačelnik Vodica. Što se, pak, tiče sudske ovrhe, prema kojoj se već jedno vrijeme s računa Grada Vodica mjesečno "skida" po 400 tisuća kuna, Ivas tvrdi kako je te obveze prema oštećenim kupcima apartmana još ranije trebao preuzeti "Gortan", a zauzvrat će Grad osigurati odgovarajuću zamjensku parcelu kako bi zagrebačka tvrtka mogla početi gradnju.
Što ako bi propao posao s "Gortanom"? Može li Grad Vodice izmiriti milijunske obveze prema oštećenim kupcima apartmana, pa i "Gortanu"?
— Uz dodatne napore, da. Zakonodavac nas je zaštitio i u ovakvim situacijama s računa se može "skidati" svota koja neće ugroziti funkcioniranje lokalne zajednice. Ali, o tome ne razmišljamo jer će se ovaj problem riješiti s "Gortanom" — kaže Rade Ivas.

Voditelj informatike: Goran Bašić
Internet podrška:
NETmedia d.o.o.
© Sva prava pridržana: SLOBODNA DALMACIJA, 1999.
Posljednja nadopuna: 2000.11.28.
Stranice prilagođene za INTERNET EXPLORER 4 (800x600pix, 24bit)

[ idi na vrh stranice ]
[ idi na sljedecu stranicu ]