SRIJEDA 17. svibnja 2000.

NAKON PET POSNIH GODINA TROFEJ U POLJUDU
KUP JE NAŠ!

DINAMO - HAJDUK 1:0

ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja 20.000. Uzvratna utakmica finala Hrvatskog nogometnog kupa: Dinamo — Hajduk 1:0 (0:0). Sudac: Željko Širić (Osijek) — 5. Strijelac: I. Cvitanović u 92. minuti

za Dinamo. S ukupnim rezultatom 2:1 Hajduk je osvojio Kup. Crveni karton, drugi žuti: Jurica Vučko (Hajduk) u 75. minuti. Žuti kartoni: Šarić i I. Cvitanović (Dinamo), te S. Bilić, Vučko, Miše, Jažić, Leko i Bulat (Hajduk). Isključen: Pero Nadoveza (trener Hajduka) u 94. minuti. NAJBOLJI IGRAČ: Slaven Bilić (Hajduk).
DINAMO: Ladić —, Šarić (5,5) (od 74. Bazina —), M. Cvitanović (5) (od 66. Krznar —), Sedloski (6), Tokić (6,5), Tomas (6), Bišćan (6,5), Šabić (6), Šokota (6), Mujčin (5,5) (od 56. Pavlović 5), I. Cvitanović (6,6).
HAJDUK: Pletikosa (7), Miladin (6), Jažić (6), Đuzelov (6,5), S. Bilić (7), Grdić (6), Musa (6), Miše (6) (od 62. Bulat —), Vučko (6), Leko (6), Baturina (5) (od 68. Deranja —, od 71. M. Bilić —).

Piše: Slaven ALFIREVIĆ

Kapetanu Hajduka Slavenu Biliću izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića, Zdravko Jelenović, uručio je trofej pobjednika Hrvatskoga nogometnoga kupa.
Totalnu inicijativu preuzeli su dinamovci od samog početka jurnjave ne bi li nadoknadili splitski manjak od dva gola razlike. "Modri" su diktirali tempo, a "bijeli" se držali potpuno povučeno, povijajući se pred žestinom domaćina. U 4. pokušao je Šokota glavom, a u 6. na udarac I. Cvitanovića Pletikosi je lopta ispala za trenutak iz naručja, ali ju je splitski vratar brzo prigrlio, prije nego li bi mu se otkotrljala preko crte.
Hajduk je doista stidljivo prelazio centar, makar je Ladić u 12. minuti uhvatio kao na zagrijavanju prvu prijetnju Splićana, bio je to šut Muse s desne strane prema suprotnom gornjem kutu, međutim, lagana parabola nije bila velika prijetnja oporavljenom Ladiću.
"Modri" su tražili prolaz ponajviše preko lijevog boka, htjeli iznuditi ili slobodni udarac ili korner, pa da potom iz skokova, baš kao minule subote pokušaju nadvisiti Splićane i dobiti zračnu bitku. U 24. i 32. minuti vidjeli smo dvije navlas iste situacije. Dva udarca s kuta Šabića s lijeve strane donijela su dvije fantastične prigode Bišćanu. Tako je Dinamo postigao čak dva pogotka prije četiri dana u Prvenstvu, ovaj put Bišćan u skoku najviši nije pucao precizno, niti u 24., niti u 32. minuti. U prvom pokušaju lopta je otišla mimo okvira vratiju, a u drugome Pletikosa je fantastično reagirao izbivši paradom loptu u novi korner... Iz novog udarca sa zastavice pucao je Sedloski, dakle po oprobanom receptu nadskakavanja, ali ni on nije bio precizan.
Očito, Pletikosi je lopta uzvratila ljubav. Splitski vratar poljubio je balun kad mu je doskakutao u naručje. Još je u 41. Šabić oprobao svoj snažan udarac, što je za Pletikosu bio mačji kašalj.
Kroz opsadu "modrih" dogodile su se dvije akcije, protuudari Hajduka koji su u glavnoj ulozi isturili Vučka. U 25. kad je Vučko pokušao predriblati Tomasa u kaznenom prostoru, pa je pao, sudac Širić nije dosudio niti korner, nego je udijelio splitskom centarforu žuti karton za simuliranje, što je, blago rečeno, čudna prosudba. Jer, ako prekršaja nije bilo, kontakt je postojao i Vučko nije glumio pad. U 43. bilježimo prvu pravu dvojbenu situaciju koja izaziva polemike. I prije su "bijeli" skakali na Širića kad bi olako svirnuo kakav prekršaj u korist "modrih", a u toj 43. svi su skočili tražeći jedanaesterac. Mujčin je izgubio loptu na centru, odigrao je nekontrolirano povratni pas za svoju obranu, pa su "bijeli" ukrali balun, a Vučko se ustremio prema Ladiću. M. Cvitanović mu je stavio ruku na rame, povukao ga i onda podigao ruku, a Vučko se skljokao na travu. Jedanaesterac ili drugi žuti Vučku za simuliranje!? Pregledavajući TV-snimku u novinarskoj loži više je glasova bilo za najstrožu kaznu, međutim, na terenu je sudac Širić izvukao solomunsko rješenje zatvorivši oči i pustivši da se igra nastavi kao da ništa nije bilo.
Pod usudom "opet Širić, opet krađa" hajdukovci su u drugom poluvremenu dali sve od sebe da sačuvaju svoju splitsku prednost. Stisnuli su zube, pa premda nisu imali napadačku dimenziju igre, ipak je njihova obrana, bunker, utvrda, imala smisla i konačni cilj. Dinamo im je u tome nesvjesno svojski pomagao ne koristeći prednosti bolje skok igre, a kad je u 59. Pavlović s pet metara poslao loptu preko grede suncokret se okrenuo definitivno prema Hajduku. Bilo je tu još događaja, rošada s klupe kad je Nadoveza Miladina poslao u vezni red, a Bulata na desno (Miše se umorio), a splitskom treneru nije bilo lako kad mu je Deranja nakon minute igre otkazao, jer ga je ponovno žicnulo u butnom mišiću, pa niti pošteni sprint nije uspio istrčati maksimirskim travnjakom. U 68. u sveopćoj opsadi "modrih" šut Šabića sletio je Pletikosi u naručje, lopta je uzvraćala poljupce Hajdukovu vrataru.
Velika bitka i zasluženi trijumf hajdukovaca Snimio: Dragan MATIĆPotom je na scenu ponovno stupio arbitar Širić odlukom da u srazu Vučka i Tokića na jednu "ničiju" loptu Vučku pokaže po drugi put žuti karton, dakle isključujući crveni. Dvije-tri minute poslije nije imao isti kriterij kad je otprije požutjeli Slaven Bilić pomeo Bazinu. S istočne tribine zasuli su dinamovci Širića pogrdama "Pederu, pederu..." (a što bi rekli hajdukovci na nedosuđeni jedanaesterac iz 43. minute).
Finale se primicalo kraju i nepopularnom rezultatu. Hajduk je tu i tamo grickao minute i ponosno se borio u svome kaznenom prostoru, dok Dinamo ni blizu nije ponovio efikasnost kakvom se nekidan odlikovao. Tek je u drugoj minuti sudačke nadoknade, u 92. Dinamo došao do pogotka. Udarac Šokote iskosa s lijeve strane činilo se da odlazi pokraj vratiju da bi s dva-tri metra na drugoj vrantici I. Cvitanović sustigao loptu i ubacio je u mrežu. No, Dinamo više od tih 1:0 na izdisaju meča nije mogao napraviti. Sudac Širić brzo se pobrinuo da zaključi utakmicu, izmislio je razlog zbog čega je isključio Peru Nadovezu s klupe, a u to malo preostale igre Dinamo je imao još jedan korner na koji je pohitao Dražen Ladić s gola na gol da pomogne svojim napadačima. Na izvođenje kornera Širić je dosudio prekršaj Ladića kao napadača, makar je vratar Dinama bio okružen trojicom "bijelih"!? Širić je brzo zbrzao kraj.
Hajduk je uspio skočiti u Maksimiru i reći — Kup!

Povratak slavljenika
u Split poslijepodne!

Vodstvo Hajduka, krizni trijumvirat u kompletnom sastavu Šime Luketin, Ante Žaja i Dragan Holcer, plus trener Pero Nadoveza, te direktori Fredi Fiorentini i Ivan Zelić odlučili su još prije ishoda finala da se u Split vrate — sutradan, dakle, tek danas. Bez obzira kakav bio ishod finalne utakmice, slavili ili tugovali, u Hajduku su zamijenili avionske karte sa sinoćnjeg leta koji je bio zakazan u 23 sata, na popodnevni koji s Plesa uzlijeće u 14.40 sati i odlučili stišati emocije, te prespavati u hotelu Palace. U slučaju trijumfa direktor hotela Palace Tomislav Zdilar dobio je zadatak da pripremi bogati švedski stol, u suprotnom čeka ih skromna večera i rano u krevet.

Brojni transparenti
malobrojnih torcidaša

Na južnoj tribini našlo se tek dvije ili tri stotine torcidaša, više nego u subotu, ali svejedno nevjerojatno malo u odnosu na ranije derbije u Maksimiru. "Situacija" je, očito, učinila svoje, a tih tri stotine najhrabrijih nosilo se s brojnijim dinamovcima koliko su im god glasnice dopuštale. Cijeli jug su okitili transparentima privrženosti Hajduku. Mnogo natpisa, Sućurac, Makarska, Šepurine, Nuštar, Čepin, Duga Resa, Pula, Labin, Koprivnica, Jadranovo, Rab, Osijek, Crikvenica, Đurđevac, Duće, Buzet, Đakovo, Zagreb, te nekolicina gradskih i prigradskih splitskih predjela, kao Baterijelo, Sućidar i Šine.
BBB na suprotnoj strani bili su u golemoj premoći, grleni, a "istaknuli" su se što su ritualno spalili prije utakmice dva Hajdukova transparenta, Torcide iz Novske i Nove Gradiške skandirajući oko baklje "Ovo je vaše, ovo je vaše".

Zagrebački suci sa 4:2 pobijedili splitske

Finalnu utakmicu Kupa između Dinama i Hajduka iskoristili su splitski i zagrebački nogometni suci da obnove tradicionalno malonogometno druženje. Zagrepčani u plavim dresovima s natpisom Zbor nogometnih sudaca, pobijedili su Splićane, koji su nastupili u bijelim dresovima Hajduka s 4:2 (1:1) igrajući dvaput po 25 minuta na parketu sportske dvorane Jelenovac. Pogotke za Zagrepčane postigli su Pristovnik, Feljan, Marić i Janošević, dok su čast Splićana spasili Mamić i P. Gabrilo. Barem su splitski suci rekli svojim ZG-kolegama kako im je ovih 4:2 malo, te kako oni nose Kup u Split! Sucima su sudili domaći suci Dobrović i J. Stipković bez većih pogrešaka.

OSVRT:
Mladen BARIŠA

Razbili se o bijele hridi

Prema najavama i predviđanjima bila je ovo utakmica posve oprečna onoj prvenstvenoj, odigranoj protekle subote. Sukladno obećanjima, domaći su nogometaši izložili presiji Hajdukova vrata već od prve minute susreta. Međutim, u Hajdukovom šesnaestercu nije bilo subotnjeg pudinga. Plavi valovi besciljno su se razbijali o bijele hridi.
Ni prekidi nisu Dinamu donijeli prednost. Iako su najveću prigodu nogometaši Dinama imali u 32. minuti upravo poslije kornera Nermina Šabića i udarca Igora Bišćana glavom (Stipe Pletikosa je sjajno intervenirao).
Poslije 30 minuta subotnje utakmice Dinamo je već imao željenu prednost (2:0). Ovom prigodom Dinamu je pripalo samo više želje, nešto inicijative i tek poneka propuštena šansa. Hajduk je u odnosu na subotnje izdanje bio jači barem 40 posto. Ulazak u momčad Slavena Bilića i Jurice Vučka osnažio je Hajduk ponajprije u mentalnoj stabilnosti i sigurnijem pristupu.
Imali su Splićani i napadačkih stremljenja. Njihove ofanzivne težnje ispoljavale su se ponajprije kroz protuudare i nastojanja Jurice Vučka. Hajdukov napadač u dvije je situacije mogao već u prvom poluvremenu razriješiti sve dvojbe oko pobjednika Kupa, no ostao je dojam njegove nespremnosti. Kao da je više očekivao kaznene udarce od osječkog suca Željka Širića nego što ga je zanimalo da sam dovrši izgledne situacije.
Čistoća Pletikosine mreže kod nogometaša Dinama stvarala je sve veću količinu nervoze i protjekom vremena sve izražajnije frustracije. Početkom nastavka i maksimirske tribine stvorile su mnoštvo decibela kao pripomoć domaćoj momčadi. No, bilo je zamjetno kako u Dinamovom sastavu nedostaje igrač koji će distribuirati lopte i odigrati završno proigravanje. Ni s igračem više (u 75. minuti isključen je Vučko) domaća momčad nije uspjela materijalizirati silnu inicijativu.
Kapetan Dinama Robert Prosinečki na posljednjem je treningu uoči ove utakmice kazao kako nije spreman. Trener Marijan Vlak usvojio je njegov iskaz i (zajedno s također nespremnim Goranom Jurićem) poslao ga na tribine. Tako je od rekonvalescenata nastupio jedino Dražen Ladić (802. puta). Maksimirski rekorder karijeru je, međutim, okončao bez osvojene duple krune.
Hajduk je usred Maksimira uspio obraniti splitsku prednost i posve zasluženo poslije pet godina osvojio je jedan hrvatski trofej. Umjesto Ladića slavila je tako legenda u bijelom dresu — Slaven Bilić. Zanimljivo, ovo mu je kao kapetanu prvi trofej (iako je vrpcu nosio u Karlsruheu, West Hamu i Hajduku). Slaven Bilić sada je zatvorio krug (prvo prvenstvo Hrvatske i sada Kup). Znači li to da je igrač koji je obilježio hrvatski nogomet (posebice kroz reprezentativne nastupe), ali i ovaj susret, na trijumfalan način zaključio karijeru?

VEČERAS U 20.45 SATI U KOPENHAGENU FINALE KUPA UEFA
ARSENAL - GALATASARAY

Uzet ću svoje pivo i gledati Galtasaray ove večeri. A ako pobijede, vidjet ćete me kako njihovom zastavom mašem na ulici — izjavio je Senol Guler, navijač velikoga rivala Bešiktaša i tako posvjedočio koliko utakmica znači Turcima

Piše: Marija ČOVIĆ

Jedan veliki europski trofej pri kraju karijere poznatoga rumunjskog nogometaša? — Gheorghe Haghi EPA FotoVečeras u Kopenhagenu s početkom u 20.45 sati igra se finalna utakmica nogometnoga Kupa UEFA, o prvom ovogodišnjem europskom trofeju odlučit će engleski Arsenal i turski Galatasaray. Znakovito je kako su oba kluba sudjelovala u Ligi prvaka i nakon osvajanja trećega mjesta u svojim skupina (Turci su u dramatičnom ogledu izbacili Milan postigavši dva pogotka u posljednjim minutama) uvrstili se u drugo natjecanje.
Golemi televizijski ekrani postavljeni su na gradskim trgovima Istanbula i u hotelskim predvorjima, državni parlament odgodio je zasjedanje, filmske i kazališne predstave, da se ne govori o romantičnim sastancima, su otkazani.
U Turskoj će život stati 17. svibnja — kaže trener Galatasaraya Fatih Terim.
Njegov klub večeras u Kopenhagenu igra finalnu utakmicu Kupa UEFA protiv engleskoga Arsenala, prilika je to za prvu tursku europsku titulu. Dobar razlog da cijela Turska zadržava dah.
Uzet ću svoje pivo i gledati Galtasaray ove večeri. A ako pobijede, vidjet ćete me kako njihovom zastavom mašem na ulici — izjavio je Senol Guler, navijač velikoga rivala Bešiktaša.
U malome gradu Filyos na Crnome moru, gradske su vlasti dale obojati pločnike i stupove javne rasvjete u crveno i žuto, boje Galatasaraya. Čak je i Abdullah Ocalan, kurdski vođa koji je osuđen na smrtnu kaznu, u zatvoru zatražio televiziju kako bi mogao gledati svoje nogometne ljubimce.
Nije to samo Galatasarayev meč, to je nacionalni meč — kaže navijač Meral Ongan najavljujući kako će igrači istanbulskog kluba engleske navijače zasuti cvijećem prije početka utakmice kako bi se smanjile tenzije koje traju otkako su prije polufinalne utakmice protiv Leedsa u Istanbulu ubijena dva navijača engleskoga kluba.
I dok cijela Turska živi za večerašnji meč, nekadašnji igrač Arsenala, sada trener Leedsa, David O’Leary smatra kako Englezi ne bi trebali imati puno problema u osvajanju Kupa UEFA.
Vjerujem da će ih Arsenal dobiti bez većih teškoća. Ukoliko budu igrali u skladu sa svojim potencijalom, oni su nekoliko klasa iznad Galatasaraya i mislim da s lakoćom mogu postići nekoliko pogodaka — tvrdi O’Leary.
Susret u Kopenhagenu utakmica je visokog rizika i domaćini je spremno dočekuju angažmanom jakih policijskih snaga, uključujući i one specijalizirane za navijačko nasilje.

Urednik: Ivica Profaca,