DINAMO POBJEDOM NAD HAJDUKOM ULJEPŠAO FEŠTU

I KRUNA
I POTPUNI TRIJUMF

DINAMO - HAJDUK  3:1

ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja oko 18.000. Dinamo — Hajduk 3:1 (2:0). Sudac: Ivica Katuša (Čakovec) — 7. Strijelci: Bišćan u 20., Sedloski u 28. i Šokota u 47. minuti za Dinamo, a Deranja u 84. minuti za Hajduk. CRVENI KARTONI: Srna (Hajduk) i Mikić (Dinamo) u 83. minuti zbog nesportskog ponašanja. ŽUTI KARTONI: Sedloski, Šabić, Bišćan i Šokota (Dinamo), te Pletikosa, Miše i Grdić (Hajduk). NAJBOLJI IGRAČ: Igor Bišćan (Dinamo).
DINAMO: Butina (6,5), Šarić (6), M. Cvitanović (6), Sedloski (7), Tokić (6,5), Tomas (6,5), Bišćan (7,5) (od 73. Pavlović —), Šabić (6) (od 62. Pilipović 6,5), Šokota (7,5) (od 62. Mikić 4), Mujčin (6), I. Cvitanović (6,5).
HAJDUK: Pletikosa (5), Bulat (5), Jažić (5), Vuković (5), Đuzelov (5), Grdić (5), Musa (5) (od 70. Srna 4), Miše (5), Baturina (5) (od 53. Deranja 6), Leko (5) (od 81. Carević —), M. Bilić (5).

Piše: Slaven ALFIREVIĆ

Tri dana prije uzvratne utakmice finala Kupa, treneri Dinama i Hajduka, Marijan Vlak i Pero Nadoveza nisu pretjerano razvodnili ovu prvenstvenu/prijateljsku utakmicu. Hajduk je odustao samo od Slavena Bilića i Jurice Vučka, dok je Dinamo izostavio svečara Dražena Ladića, te poduže ozlijeđene Gorana Jurića i Roberta Prosinečkog za koje se pretpostavlja da će do utorka biti spremni.
Premda su sastavi bili više-manje reprezentativni, a i arbitar Ivica Katuša je za prvih 45 minuta podijelio čak pet (posve opravdano) žutih kartona. Dojam s utakmice prvenstveno je bio prijateljski, a i Hajduk se ponio nekako krotko u svome defanzivnom gardu.
Dinamo je od samog početka diktirao tempo i imao inicijativu, a Hajduk kapitulirao u gužvi u vlastitom petercu. Skok-igra splitskih "zvonika" nije bila na visini. Zrakom su dominirali "modri", pa su tako brzo došli do značajne prednosti. Hajduk je parirao posvuda osim u — zraku. Plan dinamovaca bio je jednostavan, isposlovati korner ili slobodni udarac sa strane, pa onda u skoku s Bišćanom i Sedloskim nadskakati Hajdukovu obranu kojom nije zapovijedao Slaven Bilić.
Dinamovci su pobjedom proslavili naslov prvaka  Snimio: Vedran PETEHU 20. minuti iz kornera je nabacio Šabić prema drugoj vratnici. Tamo je najviši u skoku bio Bišćan koji je spustio loptu prema golu, u velikoj gužvi lopta je ušla u vrata, pomoćni sudac Tomislav Petrović pokazao je zastavicom na centar, a Stipe Pletikosa je trčao prema njemu prigovarajući... Zaradio je Pletikosa žuti karton zbog tog postupka, što je odmah zazvonilo za uzbunu na klupi "bijelih". Uznemirio se trener Nadoveza, koji je večer prije u predvorju hotela Palace obavio razgovor u četiri oka sa svojim reprezentativnim vratarom. Tek kad mu je Pletikosa potvrdio da će se kloniti iole zapaljivih situacija, te istrčavanja

Čuvao se za utorak? — Mate Baturina Snimio: V. PETEH

STRIJELCI

21 — Šokota (DI)
16 — I. Bošnjak (CI)
15 — Balaban (RI)
14 — J. Šimić (DI)
13 — Baturina (HA), Dodik (SB), Bubalo (OS)
11 — Vuković (ŠI)
10 — Đolonga (HD)
  9 — Leko (HA), Nosek (IS), Čalo (HD), Hasančić (RI), Bule (ZG), Zela (VU), Bjelica (OS)
  8 — Banović (ZG), Bartolović (CI), Jurčec (SB)
  7 — Vučko (HA +1ag), Popović (ZG), G. Meštrović (CI), Turković (OS)
  6 — Musa, M. Bilić, Deranja (HA), Zrilić (OS), Kosić (ZG), Mikić, I. Cvitanović, Bišćan (DI), Raković (IS)
  5 — Miličić, Sztipanovics (RI), Mumlek, Prosinečki (DI), Sinani, Mužek (VA)
  4 — Vranješ (OS), Jurčić (DI), Žiković (IS), Petričević (HD), Karić (VA), Crnac (SB)

jedan na jedan, Nadoveza ga je postavio u sastav i predomislio se u nakani da ovu utakmicu brani pričuva Hrvoje Sunara.
No, eto, Pletikosu je ponijela neka nepravda koju je on doživio u toj gužvi peterca, pa nije izdržao a da ne prigovara. Suci nisu promijenili mišljenje, priznali su pogodak, te je sudac Katuša pokazao "žutka" Pletikosi za njegovo neprimjereno prigovaranje.
Već osam minuta poslije ova slavljenička priča Dinama bila je ispričana. Novi centaršut pred Pletikosu urodio je plodom. Najprije je "ničiju loptu", ostalu nakon skokova pokušao u mrežu spakovati Šokota, ali je balun zapeo u tjelesima, pa je Sedloski bio najspretniji da je iz okreta nogom sa tri-četiri metra praši u mrežu — 2:0. Sedloskom je to bila prigoda da izvrši pravi ritual ljubavi prema BBB-ovcima, njemu koji je nekad nosio Hajdukov dres ovaj pogodak bio je kao neko iskupljenje prošlosti.
Bilo je već zarana očito da Dinamo lako dolazi do pobjede, Hajduk nije centra prelazio, a događaji na terenu nadimali su modra jedra:
Kup je naš, kup je naš!
Orilo se s tribina u najavi uzvrata Kupa u utorak. Ovaj meč daje snagu Dinamu da povjeruje u mogući preokret. Nakon odmora hajdukovce je dočekao novi Šok-ota. Opet je prekid bio poguban za nedovoljnu koncentraciju "bijelih". Slobodan udarac sa 25 m po sredini izveo je Šokota čistim udarcem, ne traži felša. Ajme, lopta je okrznula nekog od "bijelih" u živom zidu, promijenila smjer utoliko da Pletikosu učini nemoćnim a da lopta uđe u mrežu tamo gdje nikoga nije bilo — 3:0.
Velika fešta u Maksimiru — ugođaj je bio na razini najvećega derbija  Snimio: V. PETEHZapucao je i Hajduk jednom, u 56. minuti pokušao je to Jažić nakon duge i dobre kombinacije nekolicine u bijelom dresu, ali je Jažićev šut otišao daleko pokraj suprotne vratnice u gol-aut. Dvije minute potom, u 58. minuti I. Cvitanović je imao dobru prigodu da povisi omjer, ali je pucao tik pokraj vratiju.
Uslijedile su mnogobrojne zamjene, i utakmica kao da je već bila gotova. Hajduku je ostala nada da se Dinamo nauživao pogodaka danas, pa neće u utorak... Međutim, finiš je donio uzbudljivu najavu idućeg dvoboja za tri dana, utoliko što su frcnule iskre kad je Srna faulirao Pilipovića, pa je uskočio u gužvu Mikić i nasrnuo na Srnu. Stvorila se gužva maksimalnih razmjera skoro pa sva 22 igrača u naguravanju. Srećom, smirilo se učas, sa crvenim kartonima Srni i Mikiću, dok je Pilipović ostao krvave potkošulje... u idućoj minuti Deranja je iskoristio uspavanost slavljenika pa je u okretu oko svojih čuvara zapucao u desni kut izvan domašaja Butine. Uputili su igrači Hajduka "pozdrav" prema sjevernoj tribini BBB-ovaca uzdignutim rukama, te izazvali huk negodovanja i prosvjeda.
Bio je to konačan rezultat od 3:1 za Dinamo koji bi — da se ponovi u Kupu — donio Hajduku pokal. No, Hajduku je jasno da će morati zaigrati kudikamo drugačije nego ovog popodneva, a i Dinamu je ovo produciranje protiv "zamišljenog" protivnika bilo samo mahanje crvenom krpom kako da se napale na "bijele". I "prijateljski" dvoboj je završio s dva crvena kartona, jasno nam je da nas ono pravo očekuje u utorak.

Dinamo 1982. - BBB 3:0

U predigri svehrvatskog derbija između Dinama i Hajduka odigran je revijalni susret Dinamovih nogometaša iz 1982. i selekcije Bad Blue Boysa. Maksimirske legende bile su uvjerljivije svladavši Navijače 3:0. Pogotke su postigli Deverić, Kranjčar i Mlinarić. Igračem utakmice proglašen je Stjepan Deverić, za što je dobio prigodan poklon iz ruku Marijana Čerčeka (generacija 67.).

Vijenci na spomenik BBB-ovcima

U poluvremenu utakmice između Dinama 82. i Bad Blue Boya izaslanstvo svih generacija Dinamovih nogometaša položilo je vijenac na spomenik Bad Blue Boysima. Delegaciju nekadašnjih nogometaša Dinama sačinjavali su: Marijan Čerček, Zlatko Kranjčar i Zvonimir Boban, a pred spomenikom se poklonio i sveprisutni Ćiro Blažević.

Otpjevali Ružu hrvatsku

Deset minuta prije početka susreta na maksimirski travnjak istrčao je Mladen Bodalec, pjevač Prljavog kazališta (prethodno je nastupio u dresu Dinama nekoliko minuta zajedno s generacijom Dinamovih nogometaša iz 82.). Bodalec je s 15-ak tisuća Dinamovih navijača otpjevao najveći hit Prljavog kazališta — Ružu hrvatsku.

OSVRT:
Mladen BARIŠA

Je li ostalo što u rukavu?

Nije to bio derbi! Nikada u povijesti odigravanja nogometnih utakmica Dinama i Hajduka nije se dogodilo da su Splićani u Maksimiru bili bez potpore navijača. U kolopletu posebnosti i neobičnosti kojima vrvi hrvatski nogomet dočekali smo eto i taj raritet da Hajdukove nogometaše nije bodrio nitko (izuzmemo li međusobnu potporu suigrača).
Razloge Torcidine apstinencije možemo tek nagađati. Zasigurno nisu otkazali Hajduku zbog preporuke HNS-a da se ne pojavljuju u Maksimiru. Vjerojatnija je opcija da jednostavno nisu željeli sudjelovati u (još jednom) maksimirskom slavlju. Prazna južna tribina ponajviše je razveselila snage sigurnosti. Oko 1500 pripadnika MUP-a (uključujući i pojačanja iz policijskih uprava diljem Hrvatske) ostalo je tako bez prigode za intervencijom.
Kako je 13. svibnja ipak dan NK Dinamo bilo je sasvim jasno nakon pola sata igre. Već tada bila je otklonjena dramatičnost i svaka draž prispodobiva derbijima. Dinamo je naime imao kontrolu igre i rezultata (bilo je 2:0). Nogometaši Hajduka doimali su se poput uljeza na Dinamovom banketu.
Možda će kao opravdanje Splićanima biti prihvatljiva teza kako ova utakmica ionako nije ni o čemu odlučivala, a mogla je dobro poslužiti za zavaravanje protivnika uoči utorka. Za uzvratni susret finala Kupa (kada brani splitsku prednost od 2:0) Hajduk obećava pravo lice, a Torcida svoj dolazak.
Jesu li treneri Marijan Vlak i Pero Nadoveza, ove subote, ipak sačuvali ponešto u rukavu? Tijekom tjedna uvjeravali su svijet oko sebe kako između Dinama i Hajduka nema nikakvih tajni. Tako je već sada izvjesno da će u utorak "modri" biti osnaženi za Dražena Ladića i Roberta Prosinečkog (manja je vjerojatnost za Gorana Jurića), dočim će se u sastavu "bijelih" sasvim sigurno pojaviti Slaven Bilić i Jurica Vučko.
Poslije svega dvije minute u nastavku Dinamo je poveo 3:0, što je eskaliralo oduševljenjem BBB-ovaca i povicima "Kup je naš"! Upravo je to rezultat koji domaći tifosi očekuju i u utorak. Nezajažljivim BBB-ovcima niti to nije bilo dosta, inzistirali su na pet komada i pri tome "stimulirali" Hajdukovog vratara Pletikosu skandiranjem: "Stipe, pederu".
Pletikosa je jamačno ostao iznenađen reakcijom maksimirske publike, a zatečeni su ostali vjerojatno i domaći nogometaši, jer su živjeli u uvjerenju kako je ekskluzivitet "pedera" namijenjen samo njima.
Poslije 3:0 Dinamo je stao (Hajduk je diskretno krenuo tek posljednjih desetak minuta, kada je i Deranja smanjio rezultat). Jesu li akteri ipak odlučili ponešto dinamita sačuvati za utorak (bez Mikića i Srne, kojima je fitilj pregorio ove subote)? Dinamo iščekuje finale Kupa u uvjerenju kako može deklasirati Hajduka, dok Splićani žive u uvjerenju kako mogu ponoviti rezultat koji će im osigurati prvi trofej nakon pet godina. Utorak je srećom vrlo blizu ...

IZJAVE AKTERA DERBIJA U MAKSIMIRU
Svi u mislima na utorak ...

Tomislav Butina, igrač Dinama: Lijepo je protiv Hajduka doći do naslova prvaka, osvojiti peto uzastopno prvenstvo. Atmosfera na tribinama je bila izvrsna i nadam se da će biti takva i u utorak u finalnoj utakmici Kupa. Ovaj nam susret daje puno optimizma za taj meč.
Tomo Šokota, igrač Dinama: Mislim da smo sasvim zasluženo osvojili naslov i u današnjoj utakmici protiv najvećeg protivnika došli do bodova. No, ne smijemo dopustiti ulaz euforiji jer nas u utorak očekuje vjerujem, puno nadahnutiji Hajduk nego ovaj protiv kojeg smo igrali u posljednjem prvenstvenom kolu. Što se tiče mog 21 pogotka zadovoljan sam naslovom najboljeg strijelca lige ali to doživljavam kao poticaj za još kvalitetniji rad.
Mihael Mikić, igrač Dinama: Nisam se dugo zadržao u igri i sasvim zasluženo dobio crveni karton. Napravio sam glupost kada sam odgurnuo Srnu, to mi se nije smjelo dogoditi. Ali, kad sam vidio okrvavljenog suigrača popustili su mi živci i krenuo sam na protivničkog igrača. Žao mi je što neću u utorak svjedočiti još jednom našem trijumfu direktno na travnjaku.
Stipe Pletikosa, igrač Hajduka: Dobili smo u otvaranju utakmice dva glupa gola iz prekida. Na početku drugog poluvremena dobili smo i treći zgoditak tako da je splasnuo sav natjecateljski naboj u ovoj utakmici. U mislima je većina momčadi Hajduka već bila u utorku i u obrani splitske 2:0 prednosti. Vjerujem da s ovim odmorenim igračima možemo u Split vratiti trofej namijenjen pobjedniku Kupa.
Zvonimir Deranja, igrač Hajduka: U prvom dijelu smo se postavili predaleko od Dinamovih igrača, oni su dobili više prostora i u otvaranju utakmice došli do velike prednosti. Što se tiče finalne utakmice Kupa 2:0 je krasna prednost i siguran sam da je možemo održati. Imat ćemo i veću podršku s tribina, čujem da se kolone Torcide spremaju na put u Zagreb.
Mate Bilić, igrač Hajduka: Dinamo je danas bio superiorniji i sasvim zasluženo pobijedio, bili su bolji upravo za konačni rezultat. Mi smo u ovoj utakmici odmarali pet vrlo važnih igrača koji će nastupiti za tri dana i siguran sam da će Hajduk u utorak biti barem 50 posto jači nego što je bio danas. Naš trener Pero Nadoveza će znati skrojiti pravu taktiku za taj meč, a što se tiče borbenosti i nadahnuća nama toga neće nedostajati.
   Goran ČOP

Pehar i medalje dinamovcima

U Maksimiru ništa novo! Za nogometaše Dinama i ovo je prvenstvo završilo svečanošću. Pehar namijenjen prvaku nadalje je ostao u maksimirskim vitrinama. Subotnjem kapetanu Igoru Bišćanu pehar (a potom i zlatne medalje) uručio je predsjednik HNS-a Vlatko Marković.

Ćirilica i Što južnije do tužnije

Ne pamti se derbija u Maksimiru a da nije bilo navijača Hajduka, čuvene Torcide. Doduše, na pustom južnom dijelu stadiona, uz redare u narančastom i ponekog specijalca našlo se 20-ak gledatelja, te jedan jedini transparent pripadnosti Hajduku: državna zastava s natpisom Nova Gradiška.
S druge strane na sjeveru sve je vrvjelo od Bad Blue Boysa, na desetke transparenata smo vidjeli, među njima i Blad Blue Boys Split, ali i jedan posve dominantan:
— Što južnije to tužnije!
S istoka je tijekom prvog poluvremena zavijorio jedan navijački rekvizit za kojeg pretpostavljamo da je nekad pripadao — partizanovcima. Vjerojatno ga navijači "modrih" čuvaju kao ratni trofej, a nije prvi put da ga vade na očigled publike baš prigodom utakmica protiv Hajduka. Naime, na prugastoj crno-bijeloj plahti žutim slovima na ćirilici je ispisano Split. Kakva bi to poruka trebala biti, valjda samo BBB-ovci znaju.

VARTEKS - ŠIBENIK  1:1

VARAŽDIN — Stadion Varteksa. Gledatelja 600. Varteks — Šibenik 1:1 (1:1). Sudac: Miroslav Vitković (Vinkovci) — 6,5. Strijelci: Horvat u 6. minuti za Varteks, a Kovačević u 45. minuti za Šibenik. NAJBOLJI IGRAČ: Tihomir Bulat (Šibenik).
VARTEKS: Solomun (5), Kristić (5,5), Madunović (5,5), Hrman (5,5) (od 80. Sinani —), Balajić (6), Kovač (5,5) (od 46. Borović 5,5), Težački (6), Karić (6) (od 46. Dobi 5), Sabolčki (6), Horvat (6), Režić (5,5).
ŠIBENIK: Bulat (6,5), Mrzlečki (6), Budanović (5,5), Karabeg (6), (od 58. Kartel 5,5), Vincelj (5,5), Bakula (6), Milas (5,5), Kovačić (5,5), Kovačević (6) (od 90. Marasović —), Matas (5) (od 73. Marenzi —), Ivica (5,5).

Piše: Vedran KRULJAC

Utakmica posljednjega kola sezone 1999./2000. između Varteksa i Šibenika privukla je rekordno mali broj varaždinskih ljubitelja nogometa.
Već u 2. minuti izrazitu priliku za domaće propustio je Horvat, međutim, četiri minute poslije Karić se domogao povratne lopte i nesebično ju dodijelio istom igraču koju je bez problema utjerao u vrata gostiju. U 10. minuti vratar "bumbara" upustio se u nepotrebni dribling s Karabegom u čemu je, naravno, izvukao krači kraj, no, na sreću Varteksa, Vinkovčanin Vitković poništio je Matasov pogodak zbog zaleđa. Šest minuta potom, i Težački je mogao ugroziti Šibenčane, ali njegov topovski projektil s 20-ak metara završio je u reklamama iza vratiju Bulata. Nakon 15-ak minuta uspavljujuće igre, Hrman je u 31. prilično iznenadio gostujućega vratara niskim, ali neugodnim slobodnim udarcem. Sve do posljednje minute prvog poluvremena malobrojni gledatelji, više su pratili odvijanje rezultata na stadionima u Maksimiru i Koprivnicu nego li događaje na Varteksovu terenu, da bi tada Kovačević, bez sustezanja prošao gotovo skamenjenu obranu "krojača" i poravnao rezultat.
Već u prvoj minuti nastavka Težački je još jednom bio u prilici matirati Bulata, ali ovaj je spremno dočekao njegov šut s ruba šesnaesterca. Sve do 65. utakmica se jednom riječju mogla okarakterizirati kao dosadna, da bi tada Balajić slobodnim udarcem primorao vratara Šibenika na smjelu paradu. Do 81. Varaždinci su imali više od igre, no njihove akcije tek su neznato unosile poremečaj u redove gostiju, a onda je jedan od raspoloženijih domaćih igrača u ovom susretu, Težački, iznenada još jednom silovito opalio po vratima Šibenčana, ali opet bez veće opasnosti po goste. Dvije minute prije kraja, Dobi, koji je u drugom poluvremenu zamijenio Karića, glavom je u skoku mogao zatresti protivničku mrežu, ali i on je ostao kratkih rukava.
U ispodprosječnoj i za gledatelja zamornoj utakmici čiji rezultat ni jednoj momčadi nije značio ništa, Varteks i Šibenik svojim su blijedim izdanjem samo stavili točku na "i" prvenstva koje u antologijama hrvatskog nogometa neće zauzeti nijedno zamjetnije mjesto.
Vrijedi spomenuti da je unatoč mizernoj posječenosti domaćih fanova i Šibenik imao stanovitu podršku s tribina. Za petoricu funcuta skrbila su "čak" četvorica pripadnika osiguranja Varteksovog stadiona što je još jedan raritet u ovom prvenstvu.

Hr. dragovoljac - Rijeka  0:1

ZAPREŠIĆ — Stadion Inkera. Gledatelja 700. Hrvatski dragovoljac — Rijeka 0:1 (0:1). Sudac: Alojzije Šupraha (Split) - 6,5. Strijelac: Andrej Mijatović u 31. minuti. Crveni karton: Silvije Čavlina (Hrvatski dragovoljac) u 41. minuti — igranje rukom izvan kaznenog prostora. NAJBOLJI IGRAČ: Andrej Mijatović (Rijeka).
HRVATSKI DRAGOVOLJAC: Čavlina (5), Margeta (5,5), Bošnjak (5), Poleti (5,5), Puljić (5), Lalić (5) (od 41. Šimunić 6,5), Jurić (5,5), Gulić (5) (od 60. Bodul 5,5), Andračić (5), Katulić (5), Čalo (5,5) (od 71. Griščenko —).
RIJEKA: Tafra (6), Mijatović (6,5), Čačić (6), Skočibušić (6,5), Brajković (6), Matulović (6), Hasančić (6), Agić (6,5), Višković (6), Stipanoviczs (6), Balaban (6) (od 86. Miličić —).

Piše: Goran ČOP

Aspirant za nastupe na europskim travnjacima, nogometaši Rijeke, uspjeli su trobodom u Zaprešiću doći do željenog cilja. Posao im nije bio isuviše težak jer su kontra sebe imali momčad željnu godišnjeg odmora i apstinencije od "bubamare". Riječani su pokazali i željeli više, krenuli prema Čavlini, ali ti napadi se ne bi mogli nazvati "viktorijom". U 31. minuti Rijeka je došla do pobjedničkog pogotka nakon Agićevog slobodnog udarca i vrlo loše intervencije vratara Dragovoljca, poklon je s puno zahvalnosti prihvatio Mijatović i poentirao za odlazak društva iz kvarnerskog zaljeva u Europu.
Nedugo nakon vodstva Rijeke Hrvatski dragovoljac je upao u novu nevolju. Vratar Silvije Čavlina je igrao rukom izvan prostora obilježenog za vratare i strogi Splićanin Šupraha je uputio mladog reprezentativca na prijevremeno tuširanje. Trener Hrvatskog dragovoljca Milivoj Bračun povukao je samozatajnog veznjaka Marina Lalića iz igre kako bi uveo vratara i upravo je Žankarlo Šimunić spasio svoju momčad od težeg poraza. Mogla je Rijeka povećati vodstvo i sve rutinski okončati na upečatljiv način ali je Šimunić uvijek bio na tragu pravih rješenja. Istovremeno, vratar Rijeke Đoni Tafra nije imao zahtjevan radni dan, u Zaprešiću je mogao uživati u zagorskom suncu.

Vukovar 91. - Zagreb  1:1

VUKOVAR — Stadion u Borovu naselju. Gledatelja 300. Vukovar 91. — Zagreb 1:1 (0:0). Sudac: Vice Pavić (Split) — 5. Strijelci: Zela u 50. minuti za Vukovar 91., a Bule u 78. minuti za Zagreb. NAJBOLJI IGRAČ: Domagoj Kosić (Zagreb).
VUKOVAR 91.: Balić (6), I. Vuka (5,5) (od 83. M. Vuka —), Dadić (5,5), Jozinović (5), Marijanović (5,5), Sesar (6), Tokić (6), Drnasin (5,5) (od 83. Prce —), Bojko (6), Bijelić (6), Zela (6).
ZAGREB: Lapić (6), Verhas (6), Rendulić (5,5), Vejić (6), Ilečić (5,5), Pirić (5,5) (od 68. Stavrevski 5), Surač (5,5) (od 87. Šimić —), Kosić (6,5), Bule (6), Čačić (5,5) (od 65. Lovrek 5), Banović (6).

Piše: Marijan LONČAR

Na oproštaju od Prve lige nogometaši Vukovara 91. nisu uspjeli ostvariti pobjedu kojom bi zadržali kakve-takve izglede da barem u daljnjim prekrajanjima naše Prve lige ostanu u društvu najboljih. Prvi dio u cijelosti je pripao gostima koji osim što su imali više loptu u svome posjedu, stvorili su i nekoliko prigoda iz kojih su mogli doći do vodstva. U 10. minuti Pirić je pogodio vratnicu nakon dodavanja Kosića, a u 22. minuti Bule i Verhas servirali su prigodu za Kosića čiji je udarac završio pored vratnice. Dvije minute prije odlaska na odmor Domagoj Kosić bio je u novoj prigodi no, njegov udarac je završio na vanjskom dijelu vratiju. U nastavku susreta puno bolje igrali su domaćini koji su u drugih 45 minuta krenuli agresivnije.
Već u 48. minuti Zela je odigrao za Bojka koji je pobjegao gostujućoj obrani no, pri samom završetku napada njegov udarac blokirao je Verhas. Domaćin je poveo u 50. minuti i to nakon odlično izvedenog kontra napada kada su Bojko i Drnasin uradili sve, a Zela sa 18 m lijepim udarcem prebacio istrčalog Lapića. Gosti su poravnali u 78. minuti nakon što je Domagoj Kosić prošao po desnoj strani, uputio centaršut pred vrata domaćih gdje se sam, ni od koga čuvan našao Bule, koji je sa svega desetak metara uspio savladati vrlo dobrog Balića. Do kraja susreta sve napore Vukovaraca za novim pogotkom sistematski su uništavali suci Pavić i Kolak koji Vukovarcima nisu dozvoljavali niti prilazak gostujućim vratima a kamoli postizanje pogotka.

Slaven Belupo - Osijek  5:2

KOPRIVNICA — Gradski stadion. Gledatelja 3500. Slaven Belupo — Osijek 5:2 (2:2). Sudac: Goran Marić (Zagreb) — 7,5. Strijelci: Crnac u 6. i 66., Dodik u 15., Petrović u 35. i Sertić u 87. za Slaven Belupo, a Bubalo u 15. i Bjelica u 42. minuti (11 m) za Osijek. NAJBOLJI IGRAČ: Frano Amižić (Slaven Belupo).
SLAVEN BELUPO: Stojkić (7), P. Bošnjak (7), Kacić (7), Crnac (7,5) (od 72. Sertić 7), S. Bošnjak (7), Amižić (7,5), Ferenčina (7,5), Jurčec (7) (od 60. Kokol 7), Dodik (7), Kovačević (7), Petrović (7) (od 78. Međimorec 7).
OSIJEK: Malovan (6), Pavličić (6,5) (od 55. Balatinac 6), Grnja (6), Vujica (6), Beljan (6), Ergović (6,5) (od 70. Godar 6), Beširević (6), Gašpar (6,5), Bubalo (6,5), Bjelica (6,5), Mitu (6) (od 75. Jukić 6).

Piše: Zlatko VEDRIŠ

Poveo je domaćin u 6. minuti, korner sa desne strane izveo je Amižić, a strijelac udarcem glave bio je Crnac. Gosti su izjednačili u 15. minuti. Beljan je došao do lopte na rubu šesnaesterca, uposlio slobodnog Bubala kojem nije bilo teško poslati loptu u mrežu. Domaćin je poveo 2:1 u 35. minuti. Strijelac je bio bivši igrač Osijeka Alen Petrović. Ponovno mu je loptu sa kornera uputio Amižić a Petrović je rutinerski poslao u mrežu. 2:2 bilo je već u 42. minuti, strijelac je bio Bjelica sa 11 metara nakon što je u kaznenom prostoru Stojkić srušio Ergovića. Tek što je počelo drugo poluvrijeme Dodik je doveo domaćina u vodstvo 3:2. Raspoloženni Aamižić lijepo ga je uposlio. 4:2 rezultat je glasio u 66. minuti, strijelac je bio Crnac a dodavač, a tko drugi nego Amižić. Konačnih 5:2 postavio je Sertić u 87. minuti nakon prethodne akcije svojih suigrača Amižića i Dodika u kojoj je Dodik glavom loptu poslao u vratnicu a Sertić odbijenu loptu sproveo u mrežu.
Po završetku utakmice trener domaćina Frančić je rekao: Ovaj naš rezultat u prvenstvu mjerljiv je istom vrijednošću kao Dinamovo prvo mjesto. Čestitke svima posebice igračima ali i svima koji su pratili klub a ponajviše našim navijačima. Ovaj uspjeh donijela je kompaktnost naše momčadi.
Trener Osijeka Stanko Mršić bio je kratak: Možda smo igrali malo opušteno ali to ne opravdava naš visok poraz. Nismo smjeli primiti pet pogodaka. Čestitke domaćinau, zaista su hit završenog prvenstva.

Istra - Cibalia  0:1

PULA — Gradski stadion. Gledatelja 1000. Istra — Cibalia 0:1 (0:1). Sudac: Šime Vukić (Rijeka) — 6. Strijelac: Bartolović u 16. minuti. NAJBOLJJI IGRAČ: Mario Meštrović (CIbalia).
ISTRA: Modrušan (6), Momčilovski (5,5), Polovanec (5) (od 50. Alibašić 5,5), Bernobić (5,5), Ugrčić (5,5), Božac (6), Androšić (5,5), Raković (6), Fatorić (5,5), Džokić (5) (od 63. Ostović 5), Nosek (5,5) (od 51. Žiković 6).
CIBALIA: Marić (7), Dabro (6), Čutura (6,5), Križanović (5,5), Leutar (6) (od 46. Grgić 5,5), Tkalčević (6), Jurić (6,5), M. Meštrović (7) (od 83. Kelava —), Maroslavac (6), Bartolović (7), Bošnjak (5,5) (od 62. Antić 5,5).

Piše: Nenad JANKOVIĆ

Već u 4. minuti Polovanec je promašio četvrti od pet jedanaesteraca ovoga proljeća dosuđenih za Istru. Puljani ne mogu postići zgoditak ni iz takvih prilika, te je dojam da niti ne zaslužuju ostanak u prvoligaškom društvu. Kaznio ih je Bartolović u 16. minuti prekrasno izvedenim slobodnim udarcem s ruba kaznenog prostora.

12.  Istra 33   8   6 18 33:61 30

Dinamo i Hajduk idu u kvalifikacije za Ligu prvaka, Zagrepčani u 3. kolo, Splićani u 2.; Osijek i Rijeka igrat će u Kupu UEFA. Iz lige su ispali Vukovar 91. i Istra, naravno, ako se ne odluči drugačije.

Urednik: Ivica Profaca,