BEZ POGODAKA

BROJ 1 OSTAO
U MAKSIMIRU

DINAMO - HAJDUK  0:0

ZAGREB — Stadion u Maksimiru. Gledatelja oko 30.000. Dinamo — Hajduk 0:0. Sudac: Hrvoje Kurtović (Osijek) — 7. Žuti kartoni: Šarić, Šokota, Biščan, Prosinečki, G. Jurić (Dinamo), te Radeljić, Leko (Hajduk). NAJBOLJI IGRAČ: Slaven Bilić (Hajduk).
DINAMO: Ladić —, Šarić (6,5), Šabić (6), Tokić (6), G. Jurić (6,5), Tomas (7), Bišćan (5,5), Pavlović (6,5) (od 67. Mujčin —), Šokota (6), Prosinečki (6) (od 78. Mumlek -), I. Cvitanović (5) (od 65. Mikić —).
HAJDUK: Pletikosa (7), Miladin (6,5), Jažić (6), Bulat (6) (od 69. Đuzelov —), S. Bilić (7), Radeljić (6,5), Andrić (7) (od 73. M. Bilić —), Lalić (6) (od 42. Musa 6), Deranja (6), Leko (6), Baturina (5,5).

Piše: Slaven ALFIREVIĆ

Hajduk je mnoge iznenadio sastavom u kojem je posve promijenio glumce u ulogama sustava 3-4-1-2. Bijeli su se držali duboko u obrani, prepustili su inicijativu Dinamu i onda zamišljali kako će udariti iz kontranapada. Bulat je pokrio I. Cvitanovića, a mladi Radeljić je motrio na Šokotu. Kapetan S. Bilić preuzeo je komandu u obrani, dok su Andrić i Lalić pojačavali obrambeni blok igrajući tandem zadnjih veznih.
Taktika je "ubila" ljepotu ...
U 10. minuti Andrićev izlet nije mogao dobro nastaviti Deranja. Već u 13. minuti iz kombinacije Prosinečkog i Šabića, Andrić je ponovno bio akter ovaj put kao obrambeni igrač, izbio je loptu ispred Šokote. Kada su začepljeni svi prolazi puca se izdaleka, pa je tako Pavlović u 15. minuti oprobao udarac što je bio lak plijen Pletikosi.
I Lalić je jednom pokušao iznijeti loptu u napad, iz polukontre Hajduka Miladin je isposlovao samo korner. A u 26. minuti eto i prvog žutog kartona, zaslužio ga je Radeljić zbog laktanja, da bi ga nekoliko sekundi kasnije zaradio i Šarić nakon prekršaja nad Baturini.
Počelo je, derbi se "pali". Pavlović je oprobao šut izdaleka u 28. minuti, nakon povratne lopte kada je Miladin dobro zatvorio svoju desnu stranu i Dinamo ostao bez drugačijeg rješenja osim šuta izvana.
Koliko god je Hajduk djelovao obranaški, toliko je tražio prigodu za protuudar, pa je u 32. minuti Jažić istrčao uzduž lijeve strane, ali od toga se Ladić nije morao uznemiriti. Udarac je oprobao i Šokota s dvadeset metara, Pletikosa je vršcima prstiju prebacio loptu preko grede, da bi uzvratio Hajduk u 37. minuti, nedostajalo je više brzine da kontra bude opasnija, Deranja je slabo štopao, pa je Baturini lopta pobjegla.
I onda u 40. minuti eto nesretnog događaja, Bišćan je uvalio đon Laliću, nakon čega je Hajdukov igrač ostao na travi s bolnom grimasom i jaukom, a "bijeli" uokolo njega uhvatili su se za glavu. Matković je ispred klupe udario trenirkom o tle, bilo je jasno da se radi o težoj ozljedi, Lalića su iznijeli potom na nosilima, nakon što su mu na licu mjesta dr. Čukelj i dr. Pivalica imobilizirali desnu nogu.
Derbi bez pogodaka — dvoboj Zvonimira Deranje i Maria Tokića Snimila: Sandra TIĆACBišćan je za neoprezan start dobio žuti karton, a kada se igra nastavila frcnule su iskre, odmah su požutjeli Leko i Prosinečki, zbog obostrane nervoze.
Matković je ubacio Musu kojeg je malo prije toga poslao zagrijavati. Imao je namjeru na poluvremenu izvaditi Baturinu i staviti Musu, ali mu je ozljeda Lalića poremetila zamisli.
U nastavku Hajdukova kula nije p(r)opuštala, unatoč izlaska vrijednog Lalića, pa potom zbog ozljeda još i pouzdanog Bulata, te radilice Andrića, Hajduk je sačuvao čvrst raspored i impostaciju. Obranom je dirigirao Slaven Bilić, i sve je to dobro izgledalo za bijele osim što je nedostajala ofenzivna, napadačka komponenta.
Sjajni vratar Hajduka bio je na visini derbija kada mu se u 51. minuti nadomak probio Pavlović, zatim kada je u 55. minuti taj isti Pavlović pucao i napokon u 73. minuti kada mu se blizu ušuljao Mikić nakon akcije Prosinečkog. Udarac Mikića Pletikosa je rutinirao ukrotio.
Trener Dinama Vlak izvadio je u finišu zakočenog Prosinečkog i zaigrao na kartu Mumlekove imažinacije, uz pomoć odmornog Mujčina.
Dok su navijači Dinama na istočnoj tribini palili jedan Hajdukov transparent, Hajdukov bedem je izdržavao posljednje nalete domaćina.
U 84. minuti Hajduk se promolio preko centra isposlovao korner kojeg onda Leko dugo nije mogao izvesti jer su ga bombardirali sa sjeverne tribine. Kada je napokon centrirao Ladić je loptu uhvatio. Finiš je pripao Dinamu s kolosalnom prilikom kada je Mumlek s pola metra glavom, doduše iskosa, prebacio gredu. Modri su zaprijetili u idućem napadu, Pletikosi su u skoku izbili loptu ali je Kurtović pravilo procijenio da se radilo o prekršaju.

BBB-ovci na Torcidu bakljama

Organizacijski gaf umalo je doveo do težeg incidenta na početku utakmice. Naime, Dinamo je odlučio baš na ovom derbiju proslaviti povratak svog "svetog imena". U to ime angažirali su glazbenike Novih fosila da uživo na centru otpjevaju svoje hitove o "košulji plavoj", odnosno "Tako je dobro vidjeti te opet"...
Happening su trebali upotpuniti BBB, time da zapale devet baklji za devet godina čekanja da se vrati ime Dinamo. No, upalili su ih 99 što je bio lijep prizor. Ni po muke da oni koji su baklje upalili u terenu, iza sjevernih vratiju nisu s upaljenim bakljama krenuli preko cijeloga trena, travnjaka, prema južnoj strani gdje se smjestila Torcida.

Slučaj Andrić možda na sudu

U Hajduku se ne mire "odlukom bez odluke" Komisije za žalbe, koja je "aferu Andrić" vratila ponovno na rješavanje Anti Martincu. Zbog postupanja koje nije u skladu s pravilima Hajdukova odvjetnica Doris Košta najozbiljnije razmatra mogućnost da Komisiju za žalbe prijavi na civilni, građanski sud zbog neadekvatnog rada i odlučivanja.

Vik Lalić ipak sretno prošao

Vik Lalić je prošao "samo" s rasjekotinom na desnom mišiću potkoljenice. Kost je, srećom, ostala neokrznuta, premda su Bišćanovi kramponi razrezali Lalićev mišić sve do kosti. Lalić je odvezen s utakmice kolima hitne pomoći u pratnji fizioterapeuta Igora Grškovića, u Traumatološku kliniku u Draškovićevoj ulici gdje je konstatirano da je kost čitava, a rana u dužini petnestak centimetara zašivena.
Lalić se imobilizirane desne noge vraća odmah u Split, procjena je da bi za dva tjedna mogao na teren. Inače, ostatak momčadi Hajduka odmah poslije utakmice je produžio za Koprivnicu gdje u utorak igra u Kupu protiv Slaven Belupa.

Matković: Došli smo
ne izgubiti

Ivica Matković, trener Hajduka: Došli smo u Maksimir s namjerom da ne izgubimo i to smo ostvarili. Nedostajalo nam je sedam ozlijeđenih igrača i pribojavali smo se jakog Dinama jer, moramo biti iskreni, Hajduk u ovom trenutku ne može biti Zagrepčanima ravnopravan protivnik. Dolaskom Bilića uspješno smo zakočili Dinamov napad i zatvorili bokove, tako da gotovo i nije bilo šansi. Žao mi je jedino Vika Lalića koji je zadobio veliko razderotinu (i sedam šavova) ali, na sreću, nije mu pukla kost.

Vlak:
Premalo igre

Marijan Vlak, trener Dinama: Bilo je puno, i previše, tenzija i napetosti, a premalo igre. Imali smo incijativu 90 minuta, ali smo vrlo jalovo napadali. Derbi sveukupno nije mogao zadovoljiti gledatelje.

Možete misliti kada su tako nekolicina zločestih plavih dječaka vitlajući upaljenim bengalkama došli preko igrališta na suprotnu stranu gledališta i onda s bakljama počeli gađati Torcidu na tribinama!?
Tek tada se osiguranje i redarstvo sjetilo da je to zapravo nepoćudno, pa su se i vatrogasci dali u trk da kasno, ali ipak, ugase fitilj težeg incidenta.
Torcida se razmakla da ih dvije-tri baklje ne pogode, da bi onda uzvratili trganjem stolica, razbijanjem "inventara", pa su onda te plave katrige lansirali dolje na tartan.
Sve je na tome ostalo, poljubac i zagrljaj na centru kapetana Slavena Bilića i Roberta Prosinečkog trebao je sam nogomet uputiti u mirne, korektne vode.

Napad na autobus

Hajdukov autobus nije prošao "neozlijeđen" rafale kamenja na putu od hotela Palace do Maksimira. Unatoč nikad većim mjerama osiguranja, policijskom patrolom koja je podrazumijevala motociklista sprijeda, te dva kombija puna specijalaca sa strane dvokatnog autobusa, bačeno kamenje je uništilo jedno i oštetilo još dva stakla na gornjem katu autobusa. Dogodilo se to u Ulici kralja Zvonimira, kad je nekolicina mladića s druge strane ceste hitnula visoko kamenje. Jedan kombi se odmah zaustavio, iz njega su istrčali specijalci s pendrecima i natjerali u bijeg izgrednike, dok je autobus nastavio neometan svoj put.
Staklo se, a uz njega je sjedio Darko Miladin, na sreću, nije rasprslo, dvije rupe i mali milijun napuknuća. Da ga prstom taknete, rasprslo bi se u tisuće kamadića. Nikome nije pala dlaka s glave, ali nogometašima nije moglo biti ugodno. Snimatelj Mile Gizdić iz donjeg kata Čazmatransove "dvokatnice na kotačima" pohvalio se da je sve snimio.

LADIĆ: Hajduk je igrao
kao Šibenik ili Istra

Slaven Bilić: Došli smo po bod i to smo ostvarili, možemo učinkom biti zadovoljniji od domaćina. Moji suigrači u posljednjem redu obrane Radeljić i Bulat odigrali su odličnu utakmicu, sve u svemu zadovoljan sam ovim nastupom jer smo igrali bez šestorice igrača koji bi inače počeli utakmicu. Mi smo dobro stajali na terenu i jedino što je nedostajalo to je bilo 7-8 nadprosječnih lopti koje bi nas doveli u gol šansu. Niti domaćin nije bio velika prijetnja, tek jedna Mikićeva šansa. Ja sam nakon Svjetskog prvenstva u Francuskoj odigrao tek šest utakmica i zadovoljan sam svojim nastupom nakon dugo vremena.
Ivan Leko: Po kvaliteti ovo je bio deficitaran susret, navijači su nezadovoljni otišli sa stadiona. I ja bih bio sretniji da je utakmica završila 3:3 da je bila prepuna šansi i pogodaka. Mi smo trenutno u krizi igre i ovaj nam bod na vrućem gostovanju puno znači u smislu samopouzdanja. Povratak Slavena Bilića puno će značiti ovoj ekipi, to je već danas dokazao.
Igor Musa: Opreznije smo ušli u susret, pokušali osjetiti protivnika i njegove slabe strane. Dinamovim vezistima smo prepustili sredinu terena i u namjeri osvajanja boda uspjeli. Ambijent u Maksimiru je bio izvanredan i žao mi je što su navijači vjerojatno ne pretjerano sretni napustili stadion.
Srđan Andrić: Sve dogovoreno u svlačionici prenijeli smo na teren i u otvorenoj borbi došli do boda. Drago mi je što se to završilo na ovakav način jer sam posljednjih dana i ja osobno bio pod većim pritiskom zbog ona tri nesretna žuta kartona.
Dražen Ladić: Morali smo dobiti ovakvog Hajduka, Hajduk je došao na naš teren i postavio se poput Šibenika ili Istre.
Robert Prosinečki: Iza nas je borbena utakmica i nesretni smo što nismo uspjeli osvojiti više od jednog boda. Derbi je bio sasvim prosječna prvoligaška utakmica i nadmetanje koje će se vrlo brzo zaboraviti.
Igor Cvitanović: Nisam zadovoljan izgledom svoje momčadi u derbiju, i formacija gostiju nije nam omogućila previše prostora za ubojitije napade. U svlačionici se osjetilo razočarenje ovakvim ishodom ali i vjera da možemo do naslova prvaka države.
   Goran ČOP

OSVRT:
Mladen BARIŠA
Matkov eksperiment

Hrvatski je nogomet napokon dočekao i derbi kao kontrapunkt svim skandalima koji potresaju Dinama i Hajduka. Mogu li se nogometaši izdignuti iz konteksta klupskih problema — bilo je temeljno pitanje uoči ove utakmice. Neizvjesne financijske situacije, dugovanja, borbe za vlast i, naposljetku, slučaj Andrić. Kaotična stanja u dva najmoćnija hrvatska kluba samo su, međutim, refleksija stanja u državi.
Nakon nenogometnog prologa očekivalo se kako će igrači u 90 minuta iluzije barem nakratko izvući iz provalije situaciju u koju se strmoglavio hrvatski nogomet. Na žalost, nogometaši (obje momčadi) bili su autsajderi u cijeloj priči. Tako su, međutim, sugerirala i događanja na terenu.
Ivica Matković iznenadio je izborom momčadi, ne toliko taktikom. Trener Hajduka zgusnuo je veznu liniju igračima sklonijim defanzivi. Formacijski Splićani su stajali na travnjaku 3-6-1. Baturina je bio na ispomoć veznom redu, dočim je Deranja ostao usamljen u "špicu".
Posljednja linija Hajduka u subotu je prvi puta zaigrala zajedno. Slaven Bilić kao korektor, te Radeljić i Bulat na stoperskim pozicijama, ali bez striktnih markiranja. Mjesta su mijenjali tek Dinamovi napadači (I. Cvitanović i Šokota), a njihovi su "čuvari" ostali na svojim mjestima. Hajdukova igra imala je naglasak na defenzivi i postojanosti Andrića i Lalića, koji je (samo do 42. minute) dežurao pored Roberta Prosinečkog, glavnog kreatora Dinamove igre.
Trener domaće momčadi Marijan Vlak ušao je u utakmicu s mnogo manje eksperimenata. Nermin Šabić na lijevom boku to sigurno nije, budući da je debitirao i dokazao se u susretu protiv Osijeka.
Konceptualna ideja Ivice Matkovića posve se raspala u 73. minuti. Nakon Lalića 17 minuta minuta prije kraja Hajduk je zbog ozljede ostao i bez drugog krucijalnog igrača Matkovićeve koncepcije — Srđana Andrića. Umjesto njega na travnjaku se pojavio Mate Bilić, čime je Matković diskretno navijestio kako ga u završnici zanima čak i igra na pobjedu. Bilo je, naime, evidentno kako tonus Dinamove igre neumitno pada. Shvatio je to i trener domaćina Marijan Vlak, te je 12 minuta prije svršetka umjesto Roberta Prosinečkog prigodu dobio Miljenko Mumlek.
Koliko može Slaven Bilić? Intrigantno pitanje, kojim je posljednjih dana bio opsjednut trener Dinama Marijan Vlak. Dugo izbivanje s terena Hajdukova povratnika predstavljalo je nepoznanicu za Zagrepčane, ali i rizik za Splićane. Slaven Bilić primjerno je zapovijedao Hajdukovom obranom. No, svesrdno su mu pripomogli i domaći nogometaši, čija je igra tijekom susreta bila (pre)siromašna idejama. A Dinamo je dominirao većim tijekom utakmice. Svekoliki je zaključak kako su obje momčadi igrale u grču, jer igrači, očito, nisu uspjeli zatomiti, niti se distancirati, od klupskih problema. Kao da i njih opterećuju nalazi revizija i financijske policije...

ŠIBENIK - OSIJEK  0:2

ŠIBENIK — Stadion na Šubićevcu. Gledatelja 600. Šibenik — Osijek 0:2 (0:0). Sudac: Draženko Kovačić (Križevci) — 6,5. Strijelci: Bjelica u 73. i Zrilić u 90. minuti. NAJBOLJI IGRAČ: Stanko Bubalo (Osijek).
ŠIBENIK: Slavica (6), Antolić (6,5), Mrzlečki (6), Budanović (5,5), Ivica (5), Vuković (5) (od 76. Duspara —), Jović (5), Milas (5), Kovačić (5) (od 70. Karabeg —), Marasović (5) (od 81. Matas —), Kovačević (5).
OSIJEK: Jukić (6,5), Prišč (7) (od 70. Gašpar —), Zebić (6), Vuica (6), Beljan (6,5), Ergović (6,5), Beširević (6,5), Grnja (6,5) (od 89. Balatinac —), Bubalo (7), Bjelica (6,5), Turković (6) (od 85. Zrilić —).

Piše: Ivo MIKULIČIN

Poslije bijele točke Bjelica je spretnom reakcijom vratio Šubićevcu staru sivu boju. Nevjerojatno, naime, koliko je komocije u šibenskoj obrani bilo i prije i poslije kaznenog udarca. Najprije je Ivica manirom nogometnog "hlebinca" nepotrebno ušao u putanju Grnji i jednostavno prisilio suca Kovačića da pokaže na bijelu točku. Iskusni je Slavica, poznat kao specijalist za kaznene udarce, pročitao prvi pokušaj s bijele točke, a onda je šibenska obrana dopustila dodavanje poslije kojega je neuspješni izvođač kazne Nenad Bjelica opet došao u priliku da s dva metra zatrese praznu mrežu pored palog Slavice. Ostala je, doduše, dvojba je li kod Bubalova pasa strijelac Bjelica bio u nedozvoljenoj poziciji, no gužva koja se stvorila oko pomoćnog suca rezultirala je samo žutim kartonom vrataru Slavici, ali ne i preinakom odluke. U preostalih 17 minuta Šibenčani nisu uspjeli preokrenuti rezultat, naprotiv, u zadnjim trenucima igrač s klupe Dubravko Zrilić je spretnim udarcem glavom samo potvrdio zasluženost uspjeha gostiju koji su djelovali i kvalitetnije i, što je još važnije, angažiranije u utakmici koja im je puno manje značila nego domaćima.
Utakmica je bila taktički postavljena tako da se činilo gotovo neminovnim da će Osječani realizirati svoju kvalitetu više. Naime, u poluzatvorenim varijantama na koju su se odlučila obojica trenera domaćinu je manjkalo agresivnosti, pokretljivosti i svježine tamo gdje je u takvoj igri to bilo najpotrebnije — u sredini terena. I te kako se osjetio izostanak beskompromisnog Bakule i marljivog Vincelja. Nisu Šibenčani bili bez prilika, ali one su došle više kao plod nabacivanja, nego smišljenih akcija. U 19. minuti Jović je pokušao iz drugog plana, ali mu lopta nije sjela na volej. Poslije dobrog prodora raspoloženog Antolića Milas je šutirao preko gola u 29. minuti. U 36. minuti Jović je oklijevao u dobroj prilici o čemu govori i činjenica da njegov upućeni udarac nije bio zapravo ni šut ni centaršut. Sve prilike u prvom poluvremenu prilično rezerviranih Osječana svele su se na Beširevićev pokušaj izravno iz kornera u 42. minuti, koji je Slavica neutralizirao efektnom paradom.
Nešto življe Šibenčani su djelovali samo u prvih deset minuta nastavka, no uvijek im je manjkao ili zadnji pas ili koncentracija u zoni šuta. Treneru Vjekoslavu Lokici nisu se osladile ni izmjene. Ionako premalo zastupljena agresivnost domaćina sve više je kopnila, a kod pojedinaca bilo je više nego očito da nemaju ni snage ni svježine. Prije kaznenog udarca Osječani kao da su navijestili svoj pobjedonosni pohod spretnim udarcem Grnje u 62. minuti kada je poslije odličnog prodora pogodio stativu. U šibenskoj nemoći, karakterističnoj za zadnjih 15-ak minuta, zabilježili smo nekoliko poluprilika, među inim i situaciju kada je goste od gotovo sigurnog pogotka kod skoka Mrzlečkog svojom sebičnošću praktički spasio Milas.

Varteks - Hrvatski dr.  0:0

VARAŽDIN — Stadion Varteksa. Gledatelja 2500. Varteks — Hrvatski dragovoljac 0:0. Sudac: Miroslav Vitković (Vinkovci) — 5. NAJBOLJI IGRAČ: Dražen Madunović (Varteks).
VARTEKS: Solomun (6), Kristić (5,5), Madunović (6), Dalić (5,5), Balajić (5), Posavec (5,5), Težački (5,5), Mukaj (5,5), Kairć (6) (od 54. Sinani 5,5), Sabolčki (6) (od 75. Mužek —), Borović (5,5) (od 46. Hrman 6).
HRVATSKI DRAGOVOLJAC: Šimunić (6), Bošnjak (5,5), Đolonga (6), Škopljanac (6) (od 38. Petričević (5,5), Margeta (6), Andračić (5), Griščenko (5) (od 59. Bodul 5,5), Miletić (5,5), Gulić (5) (od 78. Puljić —), Čalo (5,5), Katulić (5).

Piše: Vedran KRULJAC

Da nije bilo suca Miroslava Vitkovića većina gledatelja zacijelo bi zaspala jer jedini zanimljiv u svih 90 minuta bio je zapravo glavni sudac. Ponajprije stoga jer je dijelio žute kartone i ondakada nije trebalo, ali ponajviše zbog 63. minute kada je izazvao smijeh gledatelja. Balajić je, naime, teško pogriješio i dodao protivničkom igraču Guliću čistu loptu. Gulić je sam krenuo prema Solomunu koji ga je u šesnestercu Varteksa srušio, ali na opće iznenađenje Vitković je pokazao žuti karton gostujućem igraču, a ne na bijelu točku što su svi očekivali. To je, bez svake sumnje, i sporni trenutak utakmice.
Inače, u prvih 30 minuta gotovo da i nije trebalo imati ni olovku ni bilježnicu. Tek u nastavku za nijansu bolja igra, ali sve šaka jada. I oni najvremešniji gledatelji izrekli su ocjenu da je to bilo jedno od najslabijih izdanja varteksa. Istini za volju i Zagrepčani su igrali dozlaboga loše. Sve u svemu, jedina korist za gledatelje je bilo lijepo i sunčano vrijeme pa su mogli uživati na svježem zraku.

Istra - Zagreb  0:0

PULA — Gradski stadion. Gledatelja 2500. Istra — Zagreb 0:0. Sudac: Vice Pavić (Split) — 5. NAJBOLJI IGRAČ: David Modrušan (Istra).
ISTRA: Modrušan (6,5), Bernobić (6), Ugrčić (5,5), Raković (5,5), Živković (6), Božac (5,5), Polovanec (6), Jakirević (5,5), (od 68. Fatorić 6,5), Agavac (5) (od 46. Župan 6), Virmić (6,5), Žiković (5,5) (od 34. Nosek 6).
ZAGREB: Mihačić (—), Šimić (6), Rendulić (6), Stavrevski (6), Biškup (6,5), Osibov (6), Perić (5,5), Kosić (5,5) (od 82. Čižmek —), Bule (5,5), Popović (6) (od 70. Lovrek 5,5), Banović (6) (od 90. Verhas —).

Piše: N. JANKOVIĆ

Istra nije uspjela oploditi onih šest bodova zarađenih u dva dana. U ponedjeljak je naime "dobila" utakmicu s Rijekom, a u utorak je u Vukovaru osvojila nova tri boda. Unatoč silnoj inicijativi i više vremena u posjedu lopte Zagreb je bio taj koji je stvarao prilike i opasno prijetio. Uzalud je bilo domaćinima što su "kontrolirali" igru svih 90. minuta.
Popović je u dva navrata bio sam ispred Modrušana ali je pulski vratar spasio svoju momčad od poraza kao i u 40. minuti kada je Bure s dva metra sa sredine gola uspio pogoditi vratnicu, istina Modrušan je i tu loptu uspio dotaknuti. Dvojbene su bile dvije situacije u 4. minuti Popović je u kaznenom prostoru pokušao prebaciti Modrušana a loptu je Ugrčić zaustavio rukom i dojam je da je Zagareb u tome trenutku bio oštećen za klasični jedanaesterac.
U 54. minuti Župan je prekršajem zaustavljen na rubu kaznenog prostora, prekršaj je svakako bio, možda i jedanaesterac ali zvižduljka suca Pavića ni ovoga se puta nije čula. Bodom na kraju mogu biti zadovoljni i jedni drugi posebno Istra koja je u cijelim tijekom utakmice nije uputila ni jedan udarac u okvir gostujućih vratiju.

Cibalia - Vukovar 91.  0:1

VINKOVCI — Stadion Cibalije. Gledatelja 1000. Cibalia — Vukovar 91. 0:1 (0:0). Sudac: Pero Radić (Rijeka) — 6. Strijelac: Bojko u 57. minuti. NAJBOLJI IGRAČ: Zlatko Bijelić (Vukovar 91.).
CIBALIA: Marić (5,5), Andričević (5), M. Jurić (5) (od 61. Grgić 5), Križanović (5), Raguž (6), Pernar (6), G. Meštrović (5) (od 59. Marinčić 5,5), J. Jurić (5), Bošnjak (5), Pavličić (5) (od 75. Vukas 5), Bartolović (5).
VUKOVAR 91.: Balić (6,5), Dadić (6), Rimac (6) (od 89. Marjanović —), Milić (5,5), Pešić (5,5), Sesar (6,5), Jerković (6), Knezović (6), Bojko (6,5) (od 88. Tokić —), Bijelić (7), Zela (5,5) (od 85. M. Vuka —).

Piše: Marijan LONČAR

Vinkovčani su u prvih desetak minuta bili nešto pokretljiviji, a u 10. minuti imali su i jednu lijepu prigodu, no šut Pavličića zaustavila je vratnica. Gosti su zaprijetili u 14. minuti, i kada su svi očekivali zaleđe Bojko je ostao usamljen, no njegov udarac s pet metara završio je iza vratiju. U 30. minuti lijepo je šutirao Križanović s preko 25 metara, no njegov udarac Balić je uspio zaustaviti, a deset minuta poslije Pavličić i Bartolović stvorili su lijepu akciju iz koje je Bartolović šutirao, no vratar Balić i ovoga puta bio je na mjestu.
U nastavku utakmice najprije su zaprijetili gosti i to preko Jerkovića, koji je snažno šutirao iz daljine, no Marić je loptu skrenio u korner. Ipak, u 57. minuti rezultat se promijenio. Andričević je izgubio loptu na sredini terena, Bijelić odigrao do Bojka, koji je pobjegao svojim čuvarima i iz kosa s lijeve strane poslao loptu u mrežu. Ovaj pogodak na kraju, pokazat će se to, imao je vrijednost tri važna boda za vukovarsku momčad. Vinkovčani su nakon pogotka zaigrali nešto aktivnje, što im je u 69. minuti donijelo najbolju prigodu za poravnanje. Bartolović je s lijeve strane ušao pred vrata gostiju, oborio ga je Dadić, a dobri sudac Radić pokazao je na bijelu točku. Međutim, udarac s 11 metara najbolji Cibalijin strijelac Ivan Bošnjak slabo je izveo, pa je vratar Balić lako spriječio poravnanje. Točku na i mogao je staviti Bojko u 83. minuti, ponovno na dodavanje Bijelića, no njegov dobar udarac ovoga puta nije zaustavio nitko drugi no okvir vratiju.

Rijeka - Slaven B.  1:1

RIJEKA — Stadin na Kantridi. Gledatelja 1000. Rijeka — Slaven Belupo 1:1 (1:0). Sudac: Josip Strunje (Split) — 6. Strijelci: Kacić u 32. (autogol) za Rijeku, a Dodik u 47. minuti za Slaven Belupo. NAJBOLJI IGRAČ: Dragan Stojkić (Slaven Belupo).
RIJEKA: Horvat (5,5), Tomišić (5), Višković (5), Milinović (6), Mijatović (5,5), Matulović (6), Brajković (5) (od 67. Miličić —), Hasančić (5,5), Sztipanovics (5), Agić (5), Balaban (5).
SLAVEN BELUPO: Stojkić (6,5), Ogrizović (5,5), P. Bošnjak (5,5), Crnac (6), S. Bošnjak (6), Kacić (5,5), Ferenčin (5,5), Tetec (5,5) (od 46. Petrović 5), Dodik (6), Kovačević (5,5), Sertić (6) (od 90. Bisaku —).

Piše: Tonko KRALJIĆ

Domaćini su poveli zahvaljujući sretnim okolnostima. U 32. minuti, nakon što je Agić izveo slobodan udarac Hasančić je pogurnuo s leđa Kacića, a ovaj, ometen u intervenciji, ramenom skrenuo loptu u vlastitu mrežu.
Očekivalo se da će u nastavku Riječani, zahvaljujući ovom vodstvu, zaigrati smirenije i bolje, ali šok izjednačujućeg pogotka zbio se već u 47. minuti. Sertić je prošetao kaznenim prostorom domaćina i s lijeve strane uputio nisku loptu pred vrata gdje je Dodik iz blizine postigao izjednačujući pogodak.
Do kraja utakmice momčad iz Koprivnice se zdušno i požrtvovno branila i na kraju obranila od uzastopnih pokušaja Riječana da postignu drugi pogodak. To im i nije bilo osobito teško jer napadači domaće mkomčadi nisu imali niti dovoljno žara, ni prisebnosti. Nekoliko opasnijih situacija uspješno je, na kraju, riješio vratar Dragan Stojkić.
Prigode su propustili Hasančić u 54. i 67., Brajković u 58., a najzreliju nije iskoristio Sztipanovics u 70. minuti kada je pucao glavom s osam metara nakon centaršuta Matulovića i umjesto u mrežu loptu uputio mimo vratiju.
U završnici utakmice bilo je očito da Riječani nemaju moći i da neće donijeti radost svojim danas malobrojnim i tihim navijačima, koji su ih i ispratili zvižducima.